Տնտեսություն 18:35 12/09/2007
Հայ-գերմանական 2007-2008 թվականներին երկկողմ տեխնիկական ու ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում Գերմանիան Հայաստանին է տրամադրել 79,5 միլիոն եվրո, որից 4 միլիոնը դրամաշնորհ է: Այս մասին այսօր Երևանում գործընկերության զարգացման մասին արձանագրության ստորագրումից հետո, հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների ու էկոնոմիկայի նախարար Վարդան Խաչատրյանը: Գերմանական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի ղեկավար Ռոլֆ Բալդուսը: Նախարարի խոսքով, հատկացված միջոցներից 74 միլիոն եվրոն ֆինանսական օժանդակություն է, իսկ մնացած 5,5-ը կուղղվի տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի իրականացմանը:
Վ. Խաչատրյանը տեղեկացրել է նաև, որ առաջին անգամ Հայաստանին հատկացվել է միավորված վարկ: Այսինքն հատկացված վարկի կեսը արտոնյալ է (տարեկան 0,75 տոկոսադրույքով, 40 տարի ժամկետով), իսկ մյուս կեսը` տարեկան 5,95 տոկոս ֆիքսված տոկոսադրույքով, 15 տարի մարման ժամկետով, որից 4 տարին արտոնյալ պայմաններով: Երկու վարկերի համախառն տոկոսադրույքը կազմում է 2 տոկոս: Ստորագրված փաստաթղթով նախատեսվում է էներգետիկայի ոլորտում մի շարք ծրագրերի իրականացում, հիպոթեքային շուկայի, փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացում, Գյումրիի բարձրավոլտ ենթակայանի և «Որոտանի» Կասկադի վերականգնում:
Իր հերթին Ռոլֆ Բալդուսը հայտնել է, որ հայ-գերմանական 1993 թվականից սկիզբ առած համագործակցության ընթացքում գերմանական կողմը Հայաստանին է տրամադրել 200 միլիոն եվրո, որից 150 միլիոնը տրամադրվել է Գերմանիայի կառավարության, իսկ 50 միլիոնը` Գերմանիայի Տեխնիկական համագործակցության ընկերության կողմից:

Германия предоставит Армении 79.5 млн евро
В рамках армяно-германского двустороннего технического и финансового сотрудничества на 2007-2008 годы Германия предоставила Армении 79.5 млн евро, 4 млн евро из которых составляют грантовые средства. Об этом сегодня в Ереване, после церемонии подписания протокола о развитии партнерства, заявил министр финансов и экономики РА Вардан Хачатрян.
С германской стороны документ подписал руководитель департамента по Южному Кавказу и Центральной Азии Министерства экономического сотрудничества и развития Германии Рольф Балдус.
По словам министра, 74 млн евро из предоставленной суммы являются финансовым содействием, а остальные 5.5 млн будут направлены на реализацию программ технического сотрудничества.
В. Хачатрян сообщил также, что впервые Армении предоставляется объединенный кредит. То есть половина предоставляемого кредита является льготной (0.75% годовых со сроком погашения 40 лет), а другая часть предоставляется по фиксированной процентной ставке 5.95% годовых, со сроком погашения на 15 лет и льготным периодом на 4 года. Валовая процентная ставка обоих кредитов составит 2% годовых.
Подписанным протоколом предусмотрена реализация ряда программ в области энергетики, развития ипотечного рынка, малого и среднего предпринимательства, восстановление Каскада ГЭС “Воротан”, второй высоковольтной подстанции в Гюмри.
В свою очередь Рольф Балдус сообщил, что армяно-германское сотрудничество налажено с 1993 года. За этот период германская сторона предоставила Армении около 200 млн евро, 150 млн евро из которых – правительство Германии, а 50 млн евро - Общество Технического Сотрудничества Германии (GTZ).