Սպորտ 13:18 12/09/2007
Շախմատի ֆեդերացիան, Կենտրոն համայնքը և «Դե Ֆակտո» ամսագիրը սեպտեմբերի 19-20-ը ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև կանցկացնեն շախմատի մրցաշար: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում ասաց մրցաշարի նախաձեռնող կազմկոմիտեի ներկայացուցիչ Գրիգոր Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, առավել շատ միավորներ հավաքած վեց լրագրողներից կձևավորվի ԶԼՄ-ների շախմատի հավաքական, իսկ առաջին տասնհինգ տեղերը զբաղեցրած լրագրողները հնարավորություն կստանան մասնակցելու Շախմատի ֆեդերացիայի և ՄԱԿ-ի կազմակերպած ամենամյա մրցաշարին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 29-ին:
«Եթե լրատվամիջոցներն ակտիվ մասնակցեն և բարձր արդյունքներ ապահովեն, ապա Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան հնարավոր է բանակցություններ սկսի միջազգային առաջնություններին մասնակցելու համար: Նման փորձ արդեն կա տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց շրջանում»,-նշեց Գ. Հովհաննիսյանը:
Առաջնության առաջին երեք տեղերը մրցանակային են լինելու: «Առաջին մրցանակակիրը կստանա փոխանցիկ գավաթ, ինչպես նաև հովանավոր ընկերության կողմից անվանական պարգև»,-նշեց Գ. Հովհաննիսյանը: Յուրաքանչյուր ԶԼՄ-ից կարող է մասնակցել մեկ լրագրող: Մինչ օրս կազմկոմիտեին մասնակցության հայտ են ներկայացրել հիմնականում հեռուստառադիոընկերությունների արական սեռի լրագրողները:

Спорт 13:50 12/09/2007
19 и 20 сентября состоится шахматный турнир между представителями СМИ. Организаторы турнира - Шахматная федерация Армении, община "Кентрон" столицы и журнал “Де-факто”. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил член оргкомитета турнира Григор Ованнисян.
По его словам, из шести журналистов, набравших наибольшее количество очков, будет сформирована шахматная сборная СМИ, а 15 лучших получат право принять участие в ежегодном шахматном турнире Шахматной федерации и ООН 29 сентября.
Г. Ованнисян отметил, что если СМИ примут активное участие в турнире и покажут высокие результаты, то, возможно, Шахматная федерация Армении начнет переговоры по их участию в подобного рода международных турнирах.
Первые три места турнира будут призовыми. Победитель получит переходящий кубок и именное вознаграждение от спонсоров турнира. От каждого СМИ в турнире может принять участие только один журналист. До сегодняшнего дня заявку на участие в турнире подали только представители мужского пола из нескольких телерадиокомпаний.