ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԾԱՎԱԼԸ ԿՀԱՍՆԻ ԿԵՍ ՄԼՐԴ ԴՈԼԱՐԻ
Հայաստանի տնտեսության ոլորտում ռուսական ներդրումների ծավալն այս տարի կհասնի կես մլրդ ամերիկյան դոլարի: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց հանձնաժողովի համանախագահ, Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեվիտինը: Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր տարի աճում է ներդրումների ծավալն ու մեծանում է երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը: «Եվ սա դեռ ամենը չէ, քանի որ երկու եկրների միջև առկա է շատ ավելի մեծ պոտենցիալ»,-նշեց Ի. Լեվիտինը, ավելացնելով, որ ռուսական ընկերությունները մեծ ներդրումներ են կատարում Հայաստանում:
«Երկկողմ հետաքրքությունների համակարգը կառուցված է գործընկերական հարաբերությունների հիման վրա և դրան նպաստում են երկու երկրների նախագահների, ինչպես նաև գործարար շրջանակների միջև առկա լավ հարաբերությունները»,-նշեց ռուսաստանցի համանախագահը: Նա նաև կարևորեց ներդրումների երկկողմանի պաշտպանությունը: «Հանձնաժողովի տասներորդ հոբելյանական նիստին մենք կմասնակցենք ավելի մեծ արդյունքներով, քանի որ այժմ նախապատրաստական փուլում են մի շարք հետաքրքիր և խոշոր ծրագրեր»,-վստահեցրեց Լեվիտինը:
Հիշեցնենք, որ Երևանում այսօր նիստի ավարտին մեր երկրի վարչապետ, հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ի. Լեվիտինը ստորագրեցին երկու երկրների միջև մինչև 2010թ. տնտեսական համագործակցության երկարաժամկետ միջոցառումների ծրագիրը: Հանձնաժողովի 10-րդ հոբելյանական նիստը տեղի կունենա 2008 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանում:

TOTAL SIZE OF RUSSIAN INVESTMENT TO REACH HALF BILLION DOLLAR
Russian investment in the Armenian economy will reach half billion American dollar this year, Igor Levitin, co-chairman of Armenian-Russian intergovernmental committee and minister of transport, told reporters after 9th session of the committee. In his words, the size of investment grows and bilateral trade turnover increases every year. “And this is not everything since much greater potential exists between the two countries,” Levitin mentioned also saying Russian companies make big investment in Armenia.
“The system of bilateral interests is built on the basis of partnership relations,” Russian co-chairman said also saying the relations between business communities are “good.” Levitin assured several interesting and big projects are in the phase of preparation saying they will participate with greater results at 10th anniversary session of the committee.
Note: Serzh Sargsyan, prime minister of Armenia and co-chairman of the committee on the Armenian side and Igor Levitin signed a program of long term actions of economic cooperation until 2010. The 10th anniversary session of the committee will take place in Russia, September, 2008.