Հասարակություն 12:40 17/09/2007
Վերջին երեք օրերի ընթացքում հանրապետությունում աֆրիկյան ժանտախտի նոր օջախներ չեն հայտանաբերվել: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուժության տեսչության պետի տեղակալ Գևորգ Թովմասյանը:
Նրա հաշվարկներով, մինչ օրս աֆրիկյան ժանտախտ հիվանդություն ախտորոշմամբ մեր հանրապետության երեք մարզերում և մայրաքաղաքում ոչնչացվել է մոտ 3000 խոզ: Առավել մեծ թվով կենդանիներ են ոչնչացվել Տավուշի և Լոռու մարզերում: Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստերից մեկում կառավարությունը հաստատել է հակաժանտախտային համալիր միջոցառումների ծրագիրը, որով ոչնչացված կենդանիների տերերին փոխհատուցման մասին կետ է նախատեսվում:
Գ. Թովմասյանի խոսքով, այսօր էլ կատարվում են նախապես հայտարարված բոլոր միջոցառումները: Հայտարարված է կարանտին, իրականացվում են բակային սահմանափակումներ:

Health 14:04 17/09/2007
In the course of recent three days, no spots of African plague have been detected in the republic, Gevorg Tovmasyan, veterinary inspection deputy head of the agriculture ministry, told Panorama.am.
In his estimates, about 3000 pigs have been killed in three regions and the capital of Armenia and with diagnosis of African plague. Most animals have been killed in the regions of Tavush and Lory.
Note: The government had approved a program of anti-plague programs in one of its recent sessions envisaging compensations to the owners of the killed animals.