Մշակույթ 11:59 20/09/2007
Հոկտեմբերի 4-ին տեղի կունենա 5-րդ միջազգային թատերական «Հայֆեստ» փառատոնի բացումը: Այն կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 14-ը:
Հոբելյանական փառատոնն ունենալու է 350 մասնակից 33 երկրներից: Մասնակից երկրների թվում են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ը, Շվեյցարիան, Իտալիան, Սան-Մարինոն, Ռուսաստանը: Նախորդ տարվա համեմատ մասնակից երկրների թիվը ավելացել է երկուսով:
Կազմակերպիչների խոսքով, ներկայացումները տեղի են ունենալու Երևանի գրեթե բոլոր թատերաբեմերում: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փառատոնի գլխավոր համակարգող Լիլիթ Գալուստյանը, Հայաստանի գրեթե բոլոր թատերախմբերը մասնակցելու են «Հայֆեստին»: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են նաև բացօթյա ներկայացումներ, որոնք տեղի են ունենալու Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում:
Կազմակերպիչների խոսքով, փառատոնում կցուցադրվեն համաշխարհային մակարդակով աննախադեպ ներկայացումներ: Դրանցից են «Արթ և Շուկ» թատրոնի ներկայացումները:

“HAYFEST”: FIFTH TIME IN ARMENIA WITH UNPRECEDENTED PERFORMANCES
Fifth international theatric “Hayfest” festival will open on October 4 to run until October 14. The anniversary festival will have 350 participants from 33 countries, including from Great Britain, USA, Switzerland, Italy, San-Marino, Russia. The number of participants is twice high against last year.
The organizers say performances will be staged in almost all Yerevan theater houses. Lilit Galustyan, general coordinator of the festival, told Panorama.am that almost all theatric groups will take part in “Hayfest.” Open-air performances are planned to take place at the Square after Aznavour.
In the words of the organizers internationally unprecedented plays will be staged such as “Art and Shuk.”