Տնտեսություն 15:03 25/09/2007
Եվրոմիության` Հայաստանին ուղղված պահանջներից մեկը Մեծամորի ատոմակայանի փակումն է: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին կապերի գլխավոր տնօրինության Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության գործող տնօրեն Գուննար Վիգանդը, «Եվրոատոմ» կազմակերպությունը ատոմակայանի փակման և այլընտրանքային աղբյուրների ստեղծման նպատակով պատրաստ է արտոնյալ պայմաններով 200 մլն եվրո վարկ տրամադրել մեր երկրին:
Եվրոհանձնաժողովի ներկայացուցչի խոսքով, ատոմակայանի երկարատև շահագործումը չի կարող անվտանգ լինել, ուստի Հայաստանը պետք է գտնի այլ աղբյուրներ` ապահովելով էներգետիկ աղբյուրների դիվերսիֆիկացում: Նրա համոզմամբ, այժմ մեր երկրում դրան ուղղված քայլեր ձեռնարկվում են, իսկ այլընտարնքային տարբերակները պետք է որոշի մեր կառավարությունը:
Գ. Վիգանդն ընդգծեց, որ տրամադրված վարկը չի կարող օգտագործվել մեկ այլ միջուկային ատոմակայանի ստեղծման համար, և մեր երկրի կողմից նման ծրագիր ներկայացնելու դեպքում ԵՄ-ն պետք է մանրամասն այն քննարկի: Իր հերթին փոխարտգործնախարար Արմեն Բայբուրդյանն ասաց, որ մեր երկիրը պատրաստակամ է ատոմակայանը փակելու հարցում: «Խնդիրը այլընտրանքային աղբյուրներով այն փոխարինելու և դրանց ժամկետների հետ է կապված»,-ասաց նա, հավելելով, որ այդ առումով այժմ մշակվում է միջոցառումների ծրագիր:
Հիշեցնենք, որ Գ. Վիգանդը ԵՄ այլ ներկայացուցիչների հետ Երևան էր ժամանել` մասնակցելու սեպտեմբերի 24-ին և 25-ին ԵՄ-Հայաստան համագործակցության կոմիտեի 8-րդ նիստին: Նախորդ նիստը տեղի էր ունեցել 2006 թ. հոկտեմբերին Բրյուսելում:

Экономика 15:18 25/09/2007
Европейское сообщество по атомной энергии (Евроатом) готово предоставить Армении льготный кредит в размере 200 млн евро для закрытия Армянской (Мецаморской) атомной станции и создания альтернативных источников электроэнергии. Об этом сегодня в Ереване на пресс-конференции сообщил действующий директор по Восточной Европе, Южному Кавказу и Средней Азии Генерального департамента по внешним связям Европейской Комиссии Гуннар Виганд.
По его словам, долгосрочная эксплуатация атомной станции не может быть безопасной, и Армении необходимо диверсифицировать энергетические источники. По мнению представителя Еврокомиссии, альтернативные варианты должно определить само правительство. Г. Виганд подчеркнул, что кредит не может быть направлен на строительство другой АЭС.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел РА Армен Байбурдян подчеркнул готовность армянских властей закрыть АЭС. “Вопрос связан с ее заменой на альтернативные источники электроэнергии”, - заметил он.
Напомним, что Г. Виганд прибыл в Ереван для участия в 8-м заседании комитета сотрудничества ЕС-Армения. Предыдущее заседание прошло в октябре 2006 года в Брюсселе.