Մշակույթ 14:35 25/09/2007
«Սուրբ Հայաստան.Վերադարձ տուն» ցուցահանդեսը բացվել է օրեր առաջ: Արդեն հազարավոր այցելուներ են Պատմության թանգարանում դիտել այդ մասունքները, դարերի խորքից եկող ուղերձները: «Օրեցօր մեր այցելուները շատանում են: Միջին հաշվով նրանց թիվը հասնում է 300-350: Եղել են օրեր, երբ նրանց թիվը հասել է 600-ի և ավել»,-Panorama am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, այցելուների մեջ մեծ թիվ են կազմում սփյուռքահայերը, տուրիստները, բայց ավելի շատ են տեղացիները:
Նշենք, որ արվեստի նմուշները մինչև Լուվրում ցուցադրվելը, ցուցադրված են եղել Պատմության թանգարանում, Մատենադարանում, Էջմիածնում: Այն փաստը, որ ցուցադրվել է Լուվրում, ավելի է ոգևորել հայերիս: «Լուվրում ցուցադրելու հանգամանքը շատ գրավիչ է: Կան մարդիկ, ովքեր գիտեն` արվեստի այդ նմուշները Լուվրից են բերված: Լուվրը գնահատման մի չափանիշ է, որ առարկաներին ուրիշ գրավչություն է տալիս, ուրիշ աչքով ես նայում»,-ասաց Ա.Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, եթե Լուվրում ուշադրության կենտրոնում են եղել 4-18-րդ դարերի խաչքարերի հավաքածուն, ապա մեզ մոտ այցելուներին ավելի շատ գրավում են պատկերաքանդակների, մասունքների, ձեռագրերի հավաքածուները:
Տեղեկացնենք, որ տարբեր նախարարությունների, նախարարների համաձայնությամբ, մարզերից ժամանած դպրոցականներն ցուցադրությունը կարող են դիտել անվճար:
«Սուրբ Հայաստան.Վերադարձ տուն» հավաքածուի ցուցադրման բացումը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 11-ին` Պատմության թանգարանում: Այն կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 30-ը:

Culture 20:19 25/09/2007
The “Holy Armenia-Return Home” exhibition opened just days ago. Already thousands of visitors have viewed these relics from the ancient past at the History Museum. “The number of visitors is growing daily. An average number is around 300-350. There have been days when the number of guests has reached 600,” stated History Museum director, Angela Grigoryan. In her words, many of the visitors are Diaspora Armenians and tourists, yet the largest number is made up of local Armenians.
We note that before the exhibition went on display at the Louvre, it was also shown at the History Museum, the Matenadaran, and in Etchmiadzin. The fact that it was shown in the Louvre especially interests Armenians. “It is quite attractive to people that the exhibition was shown in the Louvre. There are people that know the exhibition was brought from the Louvre. To be rated highly enough to be shown there adds a new dimension to the exhibition, making people look at it differently,” Grigoryan said. At the Louvre, the 4th-18th century khachkars commanded the most attention, but in Armenia more interest is shown in sculpture, manuscripts, and such relics.
We inform that, with the permission of various ministries, students from the provinces will be given free entry.
The exhibition’s opening ceremony took place on September 11 in the History Museum. The showing will continue until November 30.