Իրավունք 15:51 25/09/2007
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանն այսօր ներկայացրեց պաշտպանի գրասենյակի գործունեության հետ կապված վիճակագրական տվյալներ` ներառյալ մինչև սեպտեմբերի 1-ը: Համաձայն դրանց, կրկին առաջին «հորիզոնականերում», ըստ բողոքների քանակի, դատարաններն են, ոստիկանությունը, դատախազությունն ու Երևանի քաղաքապետարանը: Իսկ հիմնականում շարունակում են բողոքել արդար դատաքննության, սեփականության իրավունքից:
Որոշ պաշտոնյաներ, ըստ Արմեն Հարությունյանի, այդպես էլ հաշվի չառան, որ պաշտպանն ընդամենը հիմնվում է քաղաքացիների բողոքների, նրանց կողմից բարձրացված հարցերի վրա և ներկայացնում է օբյեկտիվ իրավիճակը: Պաշտպանի խոսքով, դա պետական մարմինները պետք է ընդունեն որպես ահազանգ և միջոցներ ձեռնարկեն: 1.5 տարվա ընթացքում ՄԻՊ-ում 10 հզ քաղաքացի է անցել և շատերն իրենց օտարված են զգում, ուստի Մարդու իրավունքների պաշտպանը համարում է, որ քաղաքացի-պետություն հարաբերություններում շատ անելիքներ ունենք: «Առաջին հերթին քաղաքացիների նկատմամբ պետք է ձևավորվի վերաբերմունքի մշակույթը, պաշտոնյաները պետք է հասկանան, որ իրենք են քաղաքացիների համար, այլ ոչ թե քաղաքացիներն իրենց»:
Օմբուդսմենը պատահական չի համարում, որ վերջին գործերը Ստրասբուրգում, ոչ ի նպաստ ՀՀ-ան են և վերաբերում են արդար դատաքննություն և սեփականության իրավունքներին: Արմեն Հարությունյանը մեր արդարադատության համար խայտառակություն է համարում, օրինակ Եվրոպական դատարանով արդեն անցած Միշա Հարությունյանի գործը, որտեղ Հայաստանում դատավորը նշել էր, թե խոշտանգումներն ապացուցվել են, բայց դրանք արվել են ճշմարտությունը բացահայտելու համար: «Զարմանում եմ, թե ոնց կարելի է այդ արժեքահամակարգով արդարադատություն իրականացնել: Այնուամենայնիվ, նա մնում որպես դատավոր և շարունակում է աշխատել, չնայած համարում է, որ ճշմարտության համար խաշտանգումներ կարելի է իրականացնել»,-նշեց պաշտպանը:
Մյուսը,  դա «Ճգրյանն ընդդեմ ՀՀ-ի» գործն է,  կապված սեփականության իրավունքի հետ է: Մարդու իրավունքների պաշտպանն ասում է, որ «այստեղ պետության կողմից փոխահատուցում առաջարկվեց, որպեսզի գործը չհասնի դատարան, այսինքն` պետության կողմից բանակցող կողմը վստահ էր, որ քաղաքացին ճիշտ է»: Ընդհանրապես, ըստ Արմեն Հարությունյանի, եթե նկատի ունենանք, որ 4 տարի է նման գործերով մեր դատարաններում դրական լուծում ստացած գործ չկա, նշանակում է, որ փաստը մտահոգող մնում է:  Այս հանգամանքին, պաշտպանը նայում է նաև մեկի այլ տեսակետից, այնումենայնիվ, այստեղ պարտվող կողմը ՀՀ-ն է, իսկ մուծողը մեր հարկատուն: Մարդու իրավունքների պաշտպանը կողմանկից է, որ մեր քաղաքացիների խախտված իրավունքները լուծվեն ՀՀ-ում:

Armen Harutyunyan: “The loser is the state, the payer is the taxpayer”
Armenian defender of human rights Armen Harutyunyan presented certain statistics related to his office today, inclusive until September 1. According to those statistics, protests are again most often against the State Police, the courts, the Prosecutor General’s office, and the Yerevan city administration. Mainly the complaints center around unjust decisions concerning personal rights.
In the course of a year and a half, some 10 thousand citizens have passed through the human rights office, many of them feeling treated as foreigners, making the office feel that much needs to be done in the realm of citizen-government relations. “First of all, a culture of good relations with the public must be developed. Officials need to understand that they are there to serve the public, not the other way around,” Harutyunyan stated.
The ombudsman doesn’t feel that the recent activities in Strasbourg will help in the instance of just decisions in Armenian courtrooms or personal rights of citizens. Harutyunyan considers the state of justice in Armenia as embarrassing, for example, the European court’s recent decision concerning Misha Harutyunyan. “I am shocked about the decision the Armenian courts came to,” he said. “I am surprised that the judge in that case is still working.”
The other case, “Jgryan against the Republic of Armenia,” is connected to personal rights. “In this case,” Harutyunyan said, “the state didn’t want the case to reach the courts, in other words, the state knew the defendant was in the right.” The human rights head says that if we look at the fact that during a four year period there were no such cases solved in the defendant’s favor, the situation remains bothering. Another way of looking at it, he says, is that the state is the loser, yet the payer is the taxpayer. Harutyunyan hopes that cases involving human rights can be solved in the country, not elsewhere.