Սպորտ 13:18 26/09/2007
Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար Մեխիկոյում անցկացվող մրցույթի 11-րդ խաղարկային փուլում հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը ոչ ոքի է խաղացել Հունգարիայի ներկայացուցիչ Պետեր Լեկոյի հետ: Այսպիսով հայ շախմատիստը 5.5 միավորով Լեկոյի հետ կիսում է 4-5-րդ տեղերը: Իր հաշվում նույնքան միավոր ունի նաև աշխարհի բացարձակ չեմպիոն, ռուսաստանցի Վլադիմիր Կրամնիկը:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքէջը, 11-րդ տուրի 4 հանդիպումներից միայն Անանդ-Մորոզեվիչ խաղում է գրանցվել հաղթանակ` Հնդկաստանի ներկայացուցչի կողմից: Այսպիսով մրցաշարայի աղյուսակը 7.5 միավորով գլխավորում է Վիշվանաթան Անանդը, վաստակած 6 միավորով նրան հաջորդում է Բորիս Գելֆանդը: Լավագույ եռյակը 5.5 միավորով եզրափակում է Կրամնիկը: Սվիդլերն ու Մորոզեվիչը 4.5-ական միավորով համապատասխանաբար զբաղեցնում են 7-րդ և 8-րդ հորիզոնականները:
Նշենք, որ 12-րդ խաղարկային փուլում Լևոն Արոնյանն ուժերը փորձելու է իսրայելցի Բորիս Գելֆանդի հետ:
Շախմատի աշխարհի առաջնությունը կշարունակվի մինչ սեպտեմբերի 29-ը, անհրաժեշտության դեպքում այս ամսվա 30-ին տեղի կունենա բլից-խաղ: Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1.3 միլիոն դոլար:

Спорт 14:45 26/09/2007
На проходящем в Мексике чемпионате мира по шахматам в 11-м туре армянский гроссмейстер Левон Аронян сыграл вничью с венгром Петером Леко. В итоге армянский шахматист с 5.5 очками делит с ним 4-5 места.
Как сообщили в Шахматной федерации Армении, индийский гроссмейстер Вишванатан Ананд упрочил свое лидерство, одержав победу над Александром Морозевичем и увеличив свой отрыв от ближайшего преследователя на полтора очка. Два других матча 11 тура - Александр Грищук-Владимир Крамник, Борис Гельфанд-Петр Свидлер -также завершились вничью.
Турнирное положение после 11 туров: 1. Ананд - 7,5 очка. 2. Гельфанд - 6. 3-5. Крамник, Аронян, Леко - по 5,5. 6. Грищук - 5. 7-8. Свидлер, Морозевич - по 4,5.