Իրավունք 15:55 28/09/2007
Օմբուդսման Արմեն Հարությունյանը հանդես է եկել միջնորդությամբ և ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանին առաջարկել է քննարկել «Ռոյալ-Արմենիա» ՍՊԸ համասեփականատեր Գագիկ Հակոբյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը անազատության հետ չկապված այլ խափանման միջոցով փոխարինելու նպատակահարմարության հարցը, նկատի ունենալով, որ Գ. Հակոբյանը ցանկություն է հայտնել կամովին ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմնին:
Մարդու իրավունքների պաշտապան Արմեն Հարությունյանին դիմել է «Ռոյալ-Արմենիա» ՍՊԸ համասեփականատեր, Գագիկ Հակոբյանը և հայտնել, որ ինքը մինչ օրս չի կարողացել ներկայանալ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից նշանակված դատական նիստերին միայն այն պատճառով, որ ունենալով առողջական վիճակի վատթարացման հետ կապված խնդիրներ, բուժման նպատակով տևական ժամանակով մեկնել է Իսպանիա: Իսկ իր նկատմամբ դատարանի կողմից կայացրել է որոշում հետախուզում հայտարարելու և խափանման միջոց կալանքը ընտրելու մասին:
Ըստ պաշտպանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկատվության, դիմումատուն միաժամանակ հայտնել է, որ դադարեցնելով հետագա բուժումն արտերկրում, ինքը վերադառնում է Հայաստան, նպատակ ունենալով 03.10.2007թ. ինքնակամ ներկայանալու ՀՀ քրեական վերաքննիչ դատարան և մասնակցելու իր և Արամ Ղազարյանի նկատմամբ հարուցված քր. գործով նույն օրը ժամը 11:00-ին նշանակված դատական նիստին:

Law 21:37 28/09/2007
Ombudsman Armen Harutyunyan turned mediator in the criminal case against “Royal Armenia” concerning co-owner Gagik Hakobyan and the charge against him of obstruction, as he has not yet answered various requests from the court concerning the case.
Human rights protector Armen Harutyunyan said that Hakobyan has not been able to respond to the court due to health reasons, for which Hakobyan had requested an extension to meeting the court’s requests. But the court, considering this as obstruction, decided that Hakobyan is subject to imprisonment.
According to the human rights agency’s press department, Hakobyan said he would be stopping his treatment with the purpose of appearing in court by October 3, 2007, to personally defend himself in court, thus taking part in the case against himself and Aram Ghazaryan. Court proceedings are scheduled to begin at 11 a.m.