Մշակույթ 16:42 01/10/2007
«Հայաստանի տարածքում կառավարության կողմից հաստատված հուշարձանների ցանկում ընդգրկված է 24.200 հուշարձան: Տարեց տարի այդ թիվն ավելանում է»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց հուշարձանների պահպանության գործակալության ղեկավար Արտյոմ Գրիգորյանը:
Նշենք, որ այդ հուշարձաններից երեքն ընդգրկված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում` Զվարթնոցը, Գեղարդավանքը և Սանահին-Հաղպատը: Հուշարձանների 40%` հանրապետական, 60%-ը տեղական նշանակության են:
Նրա խոսքով, հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվում են պետական մարմինները, հասարակական կազմակերպությունները, նաև հասարակությունը, որոնց տրված են իրավասություններ և պարտականություններ: «Առ այսօր այդ իրավասություններն ու պարտականություններն իրագործելու համար որևէ մարզում, բացի Տավուշի մարզից, որևիցե օղակ ստեղծված չի և այդ աշխատանքները կատարում են մարզպետարանների տարբեր կառույցները»,-ասաց Ա.Գրիգորյանը:
Մինչև 2004թ. պետական բյուջեից հուշարձանների պահպանության, վերականգման համար ոչ մի միջոց չի տրամադրվել: 2004-ից մինչ այսօր պետբյուջեից այդ նպատակի համար տրամադրվել է 1 մլրդ 960 մլն դրամ: Իսկ հաջոդ տարի նախատեսվում է տրամադրել 520 մլն դրամ: Ա. Գրիգորյանի խոսքով, գումարներ են հատկացվում նաև այդ հուշարձաններ տանող ճանապարհների վերանորոգման համար:
Խոսելով Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացման մասին, գործակալության ղեկավարն ասաց, որ դա քաղաքական հարց է և կապված է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հետ:

Культура 17:46 01/10/2007
Согласно списку, утвержденному правительством Армении, на территории Армении находится 24200 памятников. Каждый год список пополняется. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил руководитель Агентства по охране памятников Артем Григорян.
По словам руководителя агентства, охраной памятников заняты государственные структуры и общественные организации, у которых есть соответствующие права и обязанности. “На сегодняшний день нигде, кроме Тавушской области, нет специальных структур, и работу по охране памятников ведут различные структуры областных организаций”, – сказал Артем Григорян.
До 2004 года из бюджета страны не выделялось никаких средств на охрану памятников. Начиная с 2004 года до сегодняшнего дня из бюджета на эти цели было выделено 1 миллиард 960 миллионов драмов. В следующем году из бюджета планируется выделить 520 млн драмов. По словам Григоряна, средства выделяются также для реконструкции дорог, ведущих к памятникам.
Напомним, что 3 армянских памятника включены в список мирового наследия ЮНЕСКО – Звартноц, монастырь Гегард и комплекс Ахпат-Санаин.