ԿԱՐՍ-ԱԽԱԼՔԱԼԱՔ ԵՐԿԱԹԳԾԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՀԱՐՅՈՒՐ ՄԻԼԻՈՆԱՎՈՐ ԴՈԼԱՐՆԵՐԻ ԾԱԽՍԵՐԸ ԱՆՀԻՄՆ ԵՆ
«Իսկապես անտեղի ու անհիմն են այն հարյուր միլիոնավոր դոլարների ծախսերը, որոնք նախատեսված են ընդամենը գոյություն ունեցող երկաթուղուն (Կարս-Գյումրիին) զուգահեռ նորը «կառուցելու համար»,-պատասխանելով «Հայրենիք» թերթի` Կարս-Ախալքալաք երկաթգծի վերաբերյալ հարցին, ասել է արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այն չի կարող տնտեսական խոշոր վնաս պատճառել Հայաստանին, ինչպես և հայտնի նավթատարն ու գազատարը, «սակայն քաղաքական տեսակետից ի վիճակի է անբարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել մեր տարածաշրջանում»: Մեր արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարի խոսքով, բացահայտ է, որ Կարս-Ախալքալաք երկաթգծի շինարարության մասին որոշումը ընդունվել է քաղաքական շարժառիթներով` Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի դրդմամբ:
«Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա դժվար է պատկերացնել որևէ պետություն, որը կհրաժարվեր նման շահավետ պայմաններից` սեփական տրանսպորտային ենթակառույցը վերանորոգելու և նորը կառուցելու համար: Վրաստանում, բացի տնտեսական աճից ու եկամուտների ակնկալիքներից, չեն թաքցնում, որ այդ ծրագիրը մեծապես նպաստելու է նաև կենտրոնի ու տարբեր շրջանների միջեւ հաղորդակցության կապերի վերականգնմանը»,-ասել է արտգործնախարարը:

Политика 12:59 02/10/2007
Расходы нескольких сотен миллионов долларов на строительство линии Карс (Турция)-Ахалкалаки (Грузия) необоснованны, поскольку эта дорога будет параллельной с уже существующей железной дорогой Карс-Гюмри (Армения). Об этом заявил министр иностранных дел РА Вардан Осканян, отвечая на вопросы газеты “Айреник”.
Глава МИД вновь подчеркнул, что этот проект, равно как и известные нефтепровод и газопровод, не может нанести серьезный экономический ущерб Армении. “Однако с политической точки зрения он в состоянии создать неблагоприятную атмосферу в нашем регионе”, - отметил В. Осканян.
Глава МИД РА считает очевидным, что решение о строительстве железной дороги Карс-Ахалкалаки было принято исходя из политических соображений, при подстрекательстве Азербайджана и Турции.
“Что касается Грузии, то трудно представить какую-либо страну, которая отказалась бы от подобных выгодных условий для восстановления собственной транспортной системы и строительства новой. Кроме экономического роста и ожидания прибыли, в Грузии не скрывают, что этот проект будет способствовать восстановлению коммуникационных связей между центром и различными районами”, - подчеркнул министр ИД.
Строительство международного транспортного железнодорожного коридора Карс-Тбилиси-Баку, протяженностью в 98 км, реализуется в соответствии с рамочным межгосударственным соглашением, подписанным Азербайджаном, Грузией и Турцией 7 февраля этого года в Тбилиси. Стоимость проекта составляет около $600 млн. Армения выступает против данного проекта и предлагает восстановить железнодорожные перевозки по линии Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку, что не потребует дополнительных инвестиций.