Իրավունք 15:25 04/10/2007
Այսօր ՀՀ սահմանադրական դատարանը հյուրընկալեց Հայաստան ժամանած Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախագահ Ժան Պոլ Կոստային: ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Եվրոպական դատարանի հետ մեր երկրի համագործակցությունը տևական և ավանդական համարելով, հույս հայտնեց, որ այդպես էլ կշարունակվի նաև ապագայում: Ըստ Գագիկ Հարությունյանի, Ժան Պոլ Կոստայի այցը խորհրդանշական է, քանի որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներից նա առաջինը Հայաստան է այցելել:
ՀՀ ՍԴ նախագահը նշեց, որ Եվրոպական դատարանին հասցեագրվող դիմումների թիվն աճում է երկրաչափական պրոգրեսիայով: Նման պայմաններում իրավիճակից արդյունվետ ելքեր են փնտրվում, իսկ դրանցից մեկը նա համարում է ազգային արդարադատական մակարդակի բարձրացումը և Եվրոպական դատարանի ինստիտուտների հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախագահ Ժան Պոլ Կոստան իր ելույթում նշեց, որ դատարան եկող դիմումներն արդեն մոտենում են 100.000-ի: «Եթե այս դատարանը գոյություն չունենար, անտարակույս, բազմաթիվ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը շատ ավելի ծանր կլիներ»,-արձանագրեց Ժան Պոլ Կոստան:
Ըստ նրա, վերջին 20-30 տարիներին դատարանի կայացրած որոշումների քանակը շատ մեծ էր, բայց շատ կարևոր, դրանք, նրա խոսքով, թույլ են տվել օգնել ոչ միայն այն զոհերին, որոնց իրավունքները խախտվել են, այլ նաև
հնարավորություն են տվել Եվրախորհրդի անդամ երկրներին վերանայել իրենց գործունենությունը դատաիրավական դաշտում:
ՀՀ սահմանադրական դատարանը որոշեց հյուրին պարգևատրել ՍԴ ոսկե մեդալով: Գագիկ Հարությունյանը մեդալը հանձնելիս կատակեց, թե «նոր բողոք չէ, մեդալ է»: Ժան Պոլ Կոստան էլ իր հերթին, պատասխանեց կատակով, ասելով, որ չգիտի այս մեդալը հիմք ունի, թ՞ե ոչ: Շարունակելով նույն տրամադրությամբ Գ. Հարությունյանը խոստացավ քննարկել հարցը:
Ինչևէ, Եվրոպական դատարանի նախագահը ոսկե մեդալը համարեց Հայաստանի և Եվրոդատարանի համագործակցության հիանալի խորհրդանիշ:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի պատվիրակությունը մասնակցելու է վաղը Հայաստանում կայանալիք «Մարդու իրավունքների ապահովման և պաշտպանության բնագավառում Սահմանադրական դատարանների և Մարդու իրավունքների պաշտպանների համագործակցության միջազգային փորձը» խորագրով միջազգային համաժողովին:

Today in Armenia the president of the European Human Rights Court, Jan Paul Kosta, was received by the Armenian Constitutional Court. Constitutional Court president Gagik Harutyunyan considered the cooperation between the two courts as traditional and lasting, saying he hoped this would continue for some time to come. He considered the visit as symbolic, as Armenia is the first country being visited on the Kosta’s trip.
Hautyunyan pointed out that applications to the European Court have increased, the reason he thinks being the higher level of justice in the country, as well as good cooperation between the two courts.
The Human Rights Court president said that nearly 100,000 applications have been received, and that if this court didn’t exist that the conditions of people in many countries would be far worse.
According to the human rights president, during the past 20-30 years the number of decisions reaches has grown, and that this has given satisfaction to many victims of injustices, as well as given member countries a chance to take another look at their legal systems.
The Constitutional Court of Armenia decided to gift their guest a gold medal. They joked as to whether it was real gold, and Harutyunyan said the matter would be looked into further.
Whatever. The guest said he considered the gold medal a symbol of the excellent cooperation between the human rights court and Armenia.
We remind that the court delegation will participate tomorrow in the assembly of protection of human rights cooperation in the international arena.