Տնտեսություն 11:47 05/10/2007
Զարգացման ասիական բանկը (Asian Development Bank) միջգյուղական ճանապարհների կառուցումը ֆինանսավորելու նպատակով Հայաստանին կտրամադրի 30.6 մլն դոլարի վարկ: Այս մասին ասված է բանկի պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Աղբյուրի համաձայն, բանկը նոր տրանսպորտային ռազմավարություն մշակելու նպատակով Հայաստանին կտրամադրի նաև 600 հզ. դոլարի դրամաշնորհ:
Բանկի հաղորդագրության մեջ ասված է, որ Հայաստանի ճանապարհների մեծ մասն անցնում է լեռնային շրջաններով, որտեղ պարբերաբար տեղի են ունենում սողանքներ, իսկ ձմռանն ընդհանրապես դժվարամատչելի են դառնում:
Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչները հիշեցրել են, որ 2004թ. Հայաստանի կառավարությունը մշակել է երկրի ճանապարհային ցանցի արդիականացման ծրագիր, որով նախատեսվում է գյուղերը միացնել հանրապետական նշանակության մայրուղիներին: Ըստ այդմ, առանձնացվել են 784 գյուղական ու միջհամայնքային ճանապարհներ, որոնց ընդհանուր երկարությունը կազմում է 2.7 հզ. կմ: Նախագծի արժեքը գնահատվումէ 300 մլն. դոլար, այդ թվում ԶԱԲ տրամադրած միջոցները:
Աղբյուրը նաև պնդում է, որ գյուղական համայնքներում աղքատության դեմ պայքարը դանդաղ է ընթանում: Բանկի փորձագետների կարծքով, գլխավոր պատճառը Հայաստանի տարածքի մեծ մասի լեռնային լանդշաֆտն ու ենթակառուցվածքների թերզարգացվածությունն է, ինչը խոչընդոտում է տնտեսության զարգացմանը:

Экономика 11:09 05/10/2007
Азиатский банк развития (Asian Development Bank) предоставит Армении кредит в размере $30,6 млн. для финансирования строительства дорог межрегионального значения в селах. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте банка. Согласно источнику, АБР предоставит также в виде гранта $600 тыс. для развития новой транспортной стратегии Армении.
Банк отмечает, что большая часть дорог в Армении проходит через горные районы, где часто происходят оползни, а в зимний период доступ к ним и вовсе затрудняется.
Представители АБР напомнили, что в 2004 году правительство Армении разработало программу модернизации дорожной сети для улучшения доступа сельчан к республиканским автомагистралям, включающим 784 приоритетные сельские и локальные дороги, протяженность которых составляет 2,7 тыс. км. Стоимость проекта оценивается в $300 млн, включая финансирование АБР.
АБР отмечает, что борьба с бедностью в сельских общинах идет медленно. В качестве основной проблемы эксперты банка отмечают гористую местность большей части территории Армении и не развитые транспортные инфраструктуры, что, в свою очередь, препятствует экономическому развитию.