Իրավունք 17:33 09/10/2007
Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունը չի տարբերում տուժածներին ազգային պատկանելիության հատկանիշներով: Այսօր Երևանում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Ռուսաստանի գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկան` անդրադառնալով Ռուսաստանի տարածքում հայերի սպանությունների բացահայտման գործընթացին:
«Մենք ձգտում ենք բացահայտել բոլոր ծանր հանցագործությունները, այդ թվում նաև սպանությունները»,-նշել է նա: Յուրի Չայկան մատնանշել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Անդրեյ Կոզլովի և ռուսական «Նովոյա գազետա»-ի թղթակից Աննա Պալիտկովսկայի սպանությունների վերջերս արված բացահայտումները:
Յ. Չայկան ասաց, որ հայի սպանության կոնկրետ գործ մատնանշելու դեպքում, ինքը կարող է հայտնել գործի ընթացքի մասին: Նշենք, որ Ռուսաստանում 2006թ. ազգային խտրականության հողի վրա սպանվել է 6 հայ:
Անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի մասին խոսելով, Յ. Չայկան ԱՊՀ երկրների համագործակցությունն այդ հարցի շուրջ համարեց արդյունավետ: «Երևանում կայացած համակարգող խորհրդի նիստի ներկայացվածության մակարդակն ինքնին խոսում է այդ մասին»,-նշեց նա: Ռուսաստանի գլխավոր դատախազի կարծիքով, արդյունավետ լուծում է ստանում նաև ԱՊՀ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրը: «Այս հարցում չկա ոչ մի բողոք ոչ ազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններից, ոչ էլ եվրոպական կառույցների կողմից»,-ընդգծեց նա:

Law 21:27 09/10/2007
The Russian prosecutor general says they don’t look at which nationality a victim belongs to. Such was expressed at a press conference in Yerevan by Russian prosecutor general Yuri Chayka about cases in which Armenians were murdered in Russia.
“We look to solve all serious crimes, including murder,” he pointed out. Chayka then spoke about the murders of Russian Central Bank president Andrey Koglov and journalist Anna Palitkovskaya.
Chayka said that concerning murders of Armenians on Russian soil that all he can do for now is report on the progress of each case. We remind that six Armenians were murdered in Russia in 2006.
Chayka said that cooperation between Russia and CIS countries concerning crimes against southern Caucasians is good. “I can also say, about human rights protection, that there are no complaints from European or national organizations,” he said.