Սպորտ 12:31 13/10/2007
Երևանում անցկացվող շախմատի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության 9-րդ փուլի արդյունքներով, 7 միավորով պատանիների մրցաշարի միանձնյա առաջատարն է եգիպտացի գրոսմայստեր Ահմեդ Ադլին: 6-ական միավորով 2-5-րդ տեղերը բաժանում են Ավետիք Գրիգորյանը, Գեորգ Մեյերը, Իվան Պոպովն ու Հաո Վանգը, որոնք ունեն 6-ական միավոր: Հայ շախմատիստ Արման Փաշիկյանը իր հաշվում գրանցել է 5.5, իսկ Հրանտ Մելքումյանը` 4.5 միավոր: 4-ական միավոր ունեն Տիգրան Մամիկոնյանը, Հայկ Թամազյանը, Դավիթ Քալաշյանը, Հրայր Սիմոնյանը և Յուրի Համբարձումյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքէջը, աղջիկների մրցաշարում 7 միավորով առաջին հորիզոնականում է Ռուսաստանը ներկայացնող Վերա Նեբոլսինան, նրան 6.5 միավորով հաջորդում է Հարիկա Դրոնավալին: Լավագույն եռյակը 6 միավորով եզրափակում է Աննա Գասիկը: Հայ շախմատիստուհիներից 5-ական միավոր են վաստակել ԱՄՆ-ն ներկայացնող Տաթև Աբրահամյանը և ռուսաստանաբնակ Տաթևիկ Հայրապետյանը: 4,5-ական միավոր ունեն Աննա Հայրապետյանը և Լիա Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ շախմատի աշխարհի մինչև 20 տարեկանների առաջնությունը մեկնարկել է հոկտեմբերի 2-ին և կշարունակվի մինչև այս ամսվա 17-ը: Մրցաշարին մասնակցում է 150 մարզիկ, շուրջ 50 երկրներից:

Спорт 14:42 13/10/2007
По результатам 9 тура проходящего в Ереване чемпионата мира по шахматам среди юниоров на первом месте египетский шахматист Ахмед Адли.
Как сообщает официальный сайт Шахматной федерации Армении, 2-5 места с 6 очками делят Аветик Григорян, Георг Мейер, Иван Попов и Хао Ван. У других армянских - шахматистов Армана Пашикяна и Гранта Мелкумяна - по 5.5 и 4.5 очков соответственно.
Среди девушек с 7 очкам лидирует российская шахматистка Вера Неболсина, на втором месте – Харика Дронавали (6.5 очков) на третьем – Анна Гасик (6 очков). Армянская шахматистка Татев Абраамян, которая представляет на первенстве США, набрала 5 очков, а Татевик Айрапетян из России – 4.5 очка.
Чемпионат мира по шахматам среди юниоров начался 2 и завершится 17 октября. В чемпионате принимают участие 150 шахматистов из 50 стран.