Իրավունք 17:34 16/10/2007
ՀՀ գլխավոր դատախազության թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի բաժինը բացահայտել և ընթացք է տվել 59 քրեական գործի, որոնցից 42 քրեական գործ՝ 110 անձի նկատմամբ ուղարկվել է դատարան, 3 քրեական գործ 4 անձի նկատմամբ կասեցվել է, նախաքննության փուլում է 37 անձի վերաբերյալ 14 քրեական գործ, իսկ 8 մեղադրյալներ գտնվում են հետախուզման մեջ, հայտնում են գլխավոր դատախազությունից: Մեկ քրեական գործ, ըստ նրանց, ՀՀ ԱԳ նախարարության միջոցով հետագա նախաքննությունը կատարելու համար ուղարկվել է ԻԻՀ։
Բացահայտվել է թմրամիջոցների մաքսանենգության 9 դեպք, որոնցով մաքսանենգություն կատարած անձանցից 4-ը հանդիսացել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի։
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է շուրջ 10 կգ «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի իրացման դեպք, առգրավվել է առանձնապես խոշոր չափի (մոտ 4կգ) «Ափիոն», «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց, առանձնապես խոշոր չափի «Բուպրենորֆին» թմրամիջոց պարունակող «Սուբուտեքս» տեսակի դեղահատեր, առանձնապես խոշոր չափի «Տրամադոլ» տեսակի, խոշոր չափի «Մետադոն» հոգեներգործուն նյութ, «Հերոին» տեսակի թմրամիջոց և թմրամիջոցներ պատրաստելու համար պրեկուրսոր հանդիսացող քացախաթթվի անհիդրիդ։
Հիշեցնենք, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի բաժինը ստեղծվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի 2007թ. փետրվարի 20-ի հրամանով` ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության կազմում:

Law 20:48 16/10/2007
The division of the prosecutor general’s office dealing with customs violations has opened 59 criminal cases, for which 110 individuals were sent to court, action against four individuals from three cases was stopped, preliminary investigations were begun for 37 individuals involved in 14 cases, and eight individuals are under watch. The Armenian foreign ministry has sent the one of the cases for further investigation to the Islamic Republic of Iran.
Nine cases were revealed involving narcotics, in which four accused persons are citizens of the Islamic Republic of Iran.
Large amounts of marijuana and opium were confiscated. Also, Buprenorfin was found in the medicines Subuteks and Tramodol. Methadone and heroin were also discovered, as were materials used in the preparation of various narcotics.
We remind that the prosecutor general’s office created the division fighting against narcotics on February 20, 2007.