ՀԱՅ ՊՈԵԶԻԱՆ ԻՐԱՆՑԻ ԳՐՈՂԻ ԹԱՐԳՄԱՆՈՒԹՅԱՄԲ
«Եթե ուզում ես նկարագրել մի երկրի ու նրա ժողովրդին, ապա պիտի սկսես ճանաչել նրա ապրումները, առօրյա կյանքը, պատմությունն ու գրականությունը»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց իրանցի գրող, հայագետ Ահմադ Նուրիզադէն, ով Հայաստանում է գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի հրավերով: Նա մասնակցել է «Հայ օտարագիր գրողների» գիտաժողովին և «Թարգմանչած տոնին»:
Հայագետը մեր գրականությունը բաժանում է երեք մասի: Առաջինը, ըստ նրա, ազգասիրական գրականությունն է, որը իրանցիներին այնքան էլ չի հետաքրքրում: Երկրորդը՝ սովետական գրականությունն է, երրորդը՝ գրականության համամարդկային արժեքներ ներկայացնող բաժինը, որն էլ շատ է գրավում Ա. Նուրիզադէին ու հետաքրքրում է իրանցիներին:
Իրանցի գրողը հրատարակել է 30 գրքեր, 6 հազարից ավելի էջեր: Հրատարակել է «Հայ բանաստեղծությունը 100 տարվա ընթացքում» անթոլոգիան, հայ արձակից թարգմանել է Զորյանի, Մահարու, Դեմիրճյանի ու այլոց պատմվածքները, գրել է հետազոտական գիրք հայոց պատմության մասին, հեղինակել է հայերեն «Բարև ձեզ, հայե´ր» և «Մենության գիշեր ու երազանքներ» բանաստեղծությունների ժողովածուները, թարգմանել է Չարենց, Թումանյան, Սիամանթո, Վարուժան: «Իմ թարգմանությունների շնորհիվ, Իրանում հայ գրականությունն ավելի շատ են սիրում ու ճանաչում, քան չինականը: Սակայն ես ընտրությամբ եմ թարգմանում, ոչ ոք ինձ չի կարող պարտադրել թարգմանել այս կամ այն գիրքը, եթե այն ինձ դուր չի եկել»,-նշեց Ա. Նուրիզադէն:
Նշենք, որ նա եղել է քաղաքական լրագրող, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Իրանի քաղաքական կյանքին ու ազատազրկվել է 3 տարով: Իսկ հայերեն սովորել է դեռ մանկուց, իրենց հարևանությամբ ապրող մի հայ կնոջից:

ARMENIAN POETRY TRANSLATED BY AN IRANIAN WRITER
“If you want to describe a country and its people, you must start recognizing their feelings, daily life, history and literature,” Ahmad Nurizade, expert in Armenian literature and history and an Iranian poet, told a news conference today. Nurizade is in Armenia at the invitation of Chairman of the Writers’ Union Levon Ananyan. He took part in the conference titled “Armenian foreign language writers.” He also participated in the Day of Translators.
The expert divides the Armenian literature into three parts. First, according to him, is the patriotic literature that the Iranians are not interested very much. The second is the literature of the Soviet era and the third part presents humanistic values, which attracts Nurizade and is in the interest of the Iranians.
The Iranian writer has published 30 books with more than 6 thousand pages. He has published writing “Armenian poem in the course of 100 years.” He has also translated from Zaryan, Mahari, Demirchyan and other Armenian writers. He is the author of some other pieces of writings on the Armenia history and literature. “Thanks to my translations, Armenian literature is valued, recognized more in Iran than the Chinese. I make my selection while translating. No one can force me to translate this or that book if I do not like it,” he said.
Nurizade has also been a political reporter and has participated in the political life of Iran and has been sentenced for three years. He has learnt Armenia since childhood from an Armenian woman living next door.