Տնտեսություն 12:09 17/10/2007
Հանրապետությունում ոռոգման յոթ ջրամաբարների կառուցման նախագծերը պետք է մշակվեն երեք փաթեթով: Առաջին փաթեթում կընդգրկվի Արթիկի և Կապսի անավարտ ջրամաբարների շինարարությունը, երկրորդում` Լիճքի, և երրորդում` Արգիճի, Վարդենուտի, Լեռնարոտի և Բագրավանի ջրամբարների շինարարությունը: Այժմ ընթանում են յոթ ջրամբարների տեխնիկական և տնտեսական հիմնավորվածության ուսումնասիրությունները, որոնց արդյունքներով կճշտվի ջրամբարների վերջնական ցանկը:
Նախօրեին կառավարությունում տեղի ուենցած «Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամ-Հայաստան» կազմակերպության կառավարման խորհրդի նիստում քննարկվել է «Ոռոգման յոթ ջրամբարների կառուցման/վերականգնման նպատակով վերջնական նախագծում և շինարարության վերահսկում» խորհրդատվական ծառայության մրցույթի խորհրդատվական կազմակերպությունների նախաորակավորումն անցկացնելու հարցը: Նիստում հավանություն է տրվել մրցույթի շահգրգռվածության ցուցաբերման հրավերին: Դրանով նախատեսվում է մշակել ջրամբարների շինարարության նախագծերը և իրականացնել շինարարական աշխատանքների վերահսկողությունը:
Կառավարման խորհրդի նիստում նշվել է, որ շահառուների խորհրդի ընտրություններին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել 262 հասարակական կազմակերպություններ, միություններ, պետական մասնակցություն չունեցող հիմնադրամներ և ջրօգտոգործողների ընկերություններ: Որպես թեկնածու ընտրական հանձնաժողովը գրանցել էր 51 կազմակերպություն ներկայացնող անձանց: Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում, 2007-2008թթ. համար ընտրվել ենշահառուների խորհրդի 11 անդամներ:

SEVEN RESERVOIRS TO BE CONSTRUCTED
The layouts for constructing seven irrigation reservoirs in the republic will be developed in three packages. The first package will include Artik and Kaps semi-built reservoirs. The second will include a reservoir in Lichk and the third package will be the layouts of reservoirs in Argich, Vardenut, Ladnarot and Bagravan. Technical and economic feasibility studies are under way that will finalize the list of reservoirs.
The government board session mentions that 262 public organization and companies have submitted applications for participation in the election of the beneficiary board. The election committee has registered persons representing 51 organizations. The closed voting selected 11 members of the beneficiary board for 2007-2008.