Ժ. ՍԵՖԻԼՅԱՆՆ ՈՒ Վ.ՄԱԼԽԱՍՅԱՆԸ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ՔՀ-ՈՒՄ ԵՆ
Ժիրայր Սեֆիլյանն ու Վարդան Մալխասյանը ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից երեկ տեղափոխվել են «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ: Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետի մամուլի քարտուղար Արսեն Բաբայանը, սա պայմանավորված է նրանով, որ Ժ. Սեֆիլյանը նախկին զինվորական է, իսկ Վ. Մալխասյանը ոստիկանության նախկին աշխատակից:
Իսկ ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքի 68 հոդվածի 4-րդ կետը պահանջում է, որ դատարանների, իրավապահ, մաքսային և հարկային մարմինների աշխատող կամ նախկին աշխատող, պարտադիր կամ պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական կազմի զինծառայող կամ նախկին զինծառայող, ինչպես նաև ոստիկանության զինծառայող կամ նախկին զինծառայող դատապարտյալը՝ մյուս դատապարտյալներից պահվում է անջատ:
Մամուլի խասնակը հայտնեց նաև, որ շուտով մեկուսարանից ՀՀ ԱՆ «Էրեբունի» քրեակատարողական հիմնարկ կտեղափոխվի նաև Վահան Արոյանը:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ թողեց Ժիրայր Սեֆիլյանի և Վարդան Մալախասյանի դեմ կայացրած առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և մասնակիորեն բավարարելով մեղադրող կողմի միջնորդությունը խստացրեց Վահան Արոյանի պատժաչափը: Իսկ մայաքաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը Ժիրայր Սեֆիլյանին դատապարտել էր 1.5, Վարդան Մալխասյանին 2 և Վահան Արոյանին 1.5 տարվա ազատազրման: Վերաքննիչ դատարանի վճռով Վահան Արոյանը դատապարտվեց 2 տարվա ազատազրկման:

Ж.Сефиляна и В.Малхасяна перевели в УИУ для военных
Командира отдельного батальона “Шуши” и лидера общественно-патриотической организации “В защиту освобожденных территорий” Жирайра Сефиляна и ее активиста Вардана Малхасяна перевели накануне из уголовно-исполнительного учреждения “Ереван-Кентрон” в УИУ для военных “Вардашен”.
Как сообщил Panorama.am пресс-секретарь начальника уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении Арсен Бабаян, это обусловлено тем, что Ж. Сефилян бывший военный, а В. Малхасян – бывший сотрудник полиции.
В соответствии с 4 пунктом ст.68 Уголовно-исполнительного кодекса, осужденный сотрудник или бывший сотрудник судов, правоохранительных, таможенных и налоговых органов, военнослужащий или бывший военнослужащий офицерского состава обязательной или договорной воинской службы, а также военнослужащий полиции или бывший военнослужащий должны содержаться отдельно от других осужденных.
Пресс-секретарь сообщил также, что в ближайшее время другой активист движения Ваан Ароян будет переведен из СИЗО в УИУ “Эребуни”.
Напомним, что Апелляционный суд оставил неизменным вердикт суда первой инстанции столичных общин Кентрон-Норк-Мараш в отношении Ж. Сефиляна и В. Малхасяна. Частично удовлетворив ходатайство обвиняющей стороны Апелляционный суд ужесточил наказание В. Арояну.
Вердиктом суда первой инстанции общин Кентрон-Норк-Мараш Ж. Сефилян признан виновным по части 1 статьи 235 УК РА ("Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия") и приговорен к 1.5 годам лишения свободы. Активист организации Вардан Малхасян был признан виновным в публичных призывах к насильственному изменению конституционного строя и приговорен к 2 годам лишения свободы. Другой обвиняемый - Ваан Ароян также частично признан виновным по части 1 статьи 235 УК РА и приговорен к 1.5 годам.