Իրավունք 13:24 19/10/2007
Այս տարվա մայիս-հոկտեմեբեր ժամանակահատվածում Երևանի շուրջ 400 բնակիչների սեփականության իրավունքի հետ կապված խնդիրներ են լուծվել, իսկ մինչ տարեվերջ ևս 1500 բնակիչ կունենա սեփականության վկայական: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում ասաց «Համայնք և իրավունք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սամվել Մկրտչյանը: Նրա խոսքով, այժմ լուծված են Կոզեռն թաղամասի ապրողների խնդիրները, ընթացքի մեջ են Մյասնիկյանի, Նորքի բնակչության սեփականության իրավունքի վերականգման գործընթացները:
«Կոզեռն թաղամասը դարձավ սեփականության իրավունքի վերականգնման լավ մոդել, որը կարելի է կիրառել մյուս դեպեքերում»,-նշեց ՀԿ-ի նախագահը: Ս. Մկրտչյանի հավաստմամբ, իրենց իրականացված ծրագրով այս պահի դրությամբ արդեն վերականգնվել է 28 հազար բնակչի սեփականության իրավունք:
«Քաղաքային իշխանությունները միշտ էլ խաբել են բնակչությանը` օգտվելով իրավական գիտելիքների ցածր մակարդակից»,-նկատեց Ս. Մկրտչյանը: Նա ընդգծեց, որ սեփական իրավունքների չիմացությունն է հետագայում դառնում խնդիրների պատճառ: Նրա խոսքով, ոլորտի ղեկավարները իրենց գործողությունները հիմնավորում են քաղաքաշինական նորմերով, սակայն այսօր էլ դրանց մեծ մասը չի պահպանվում: Իրավագետը դժգոհություն հայտնեց, որ մինչ օրս այդ նորմերը հստակ սահմանված չեն: «Քաղաքապետարանի մի շարք որոշումներ իրավական հարթության վրա չեն, ինչը հետագայում նոր խնդիրների առաջացաման հիմք է դառնալու»:
Ի դեպ, Ս. Մկրտչյանը հայտնեց, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը շուտով սկսելու է բնակչությանն աջակցել` տեղեկանալու առողջապահական ոլորտի վերաբերյալ իրավական նորմերին:

Law 18:16 19/10/2007
In the course of May-October, issues related to property rights of about 400 residents in Yerevan were solved. Until the end of the year, another 1500 will get property certificates, “Community and Right” NGO Chairman Samuel Mkrtchyan, told a news conference today. In his words, the problems of residents living in Kozern have been settled. Processes are under way to recover property rights of the residents of Miasnikyan and Norq communities, he said.
“The city authorities have always cheated the residents making use of their low legal awareness,” Mkrtchyan said. He highlighted that the lack of awareness on own rights causes problems in future. In his words, the leaders of the field ground their actions on city building norms, however, most are not met nowadays. The lawyer was discontent that until now these norms are not clearly defined. “Some of the decisions of the municipality are out of the legal field, which will cause problems in future,” he said.