ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՀԱՅ ՆԿԱՐՉՈՒՀԻՆ ՀԱՂԹԵԼ Է ՄԱԿ-Ի ՄՐՑՈՒՅԹՈՒՄ
Օրերս Նյու Յորքում` Միավորված ազգերի կենտրոնակայանում, տեղի ունեցավ Պատանի նկարիչների միջազգային մրցույթի մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը: Ինչպես տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն, այն կազմակերպվել էր աղքատության հաղթահարման միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
Մրցույթի 6 հաղթողներին` այդ թվում հայաստանցի տասներեքամյա Մարիամ Մարուկյանին, պատվոգրեր հանձնեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Շա Զուկանգը: ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը, տեղեկանալով հայ նկարչուհու հաջողության մասին, դիմել էր ՀԲԸՄ` մրցանակաբաշխությանը Մարիամի մասնակցությունն ապահովելու խնդրանքով: Մարիամը ծնողազուրկ է, ապրում է Երևանում, տատիկի հետ:
Աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներից 12 հազար աշխատանքներ էին ներկայացվել, այդ թվում 471-ը` Հայաստանից: Մրցույթը Հայաստանում կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության հայստանյան գրասենյակը:Նշենք, որ 6 հաղթողների նկարները կպատկերվեն 2008թ. ՄԱԿ-ի կողմից թողարկվող դրոշմանիշերի վրա:

Recently, in New York, ceremonies took place at the United Nations for the international youth artist competition. As informed by the Armenian foreign ministry, the competition was organized in the framework of the international anti-poverty day.
One of the six winners, thirteen-year-old Mariam Marukyan, was given a certificate by Sha Jukang, representative of the UN general secretary. Armenia’s permanent representation in the UN Yerevan office, informing of the victory, said they had applied to the AGBU to ensure Mariam’s participation in the ceremonies. Mariam is an orphan, and lives with her grandmother.
In all, there were 12 thousand works presented at the competition, 471 of which were from Armenia. The competition in Armenia was organized by the Armenian office of the UN in Yerevan. We note that the six winners’ paintings will be pictured on stamps produced by the UN.