ԴԱՍԱԳՐՔԵՐՆ ԱՆՎՃԱՐ ԵՆ
ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը նախօրեին ստորագրել է որոշումը, ըստ որի այսուհետ հանրապետության դպրոցականները կապահովվեն անվճար դասագրքերով: Կրթության և գիտության նախարարությանը հանձնարարվել է այս ուսումնական տարվանից դադարեցնել պետական հանրակրթական դպրոցների դասագրքերի վարձավճարների գանձումը:
ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ԿԳ նախարարությանը հանձնարարված է փակել «Արցախբանկում» հանրապետության պետական հանրակրթական դպրոցների դասագրքերի վարձակալությունից ստացված գումարների` Ստեփանակերտ քաղաքի և հանրապետության շրջանների համապատասխան արտաբյուջետային հաշիվները և գումարները փոխանցել ԼՂՀ պետական բյուջե:
Հաջորդ տարվանից պետբյուջեում կնախատեսվեն դպրոցականների դասագրքերի և ուսուցիչների ձեռնարկների ձեռքբերման տարեկան ծախսեր: Բազմազավակ ընտանիքների դպրոցահասակ երեխաների դասագրքերի վարձավճարների փոխհատուցման գործընթացը դադարեցվում է` սկսած 2007 թվականից:

Образование 14:05 20/10/2007
Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян подписал указ, согласно которому школьники республики получат учебники бесплатно. Премьер отдал распоряжение Министерству образования и науки НКР с этого учебного года прекратить сбор арендной платы за учебники в средних школах республики.
Как сообщает пресс-служба правительства НКР, Министерству образования и науки поручено закрыть все внебюджетные счета средних общеобразовательных школ республики по аренде школьных учебников в “Арцахбанке”, а суммы с этих счетов перечислить в бюджет республики.
В бюджете республики следующего года будет предусмотрена статья годовых расходов на приобретение школьных учебников и учебных пособий для учителей. Процесс возмещения арендной платы за учебники многодетным семьям прекращается с 2007 года.