Մշակույթ 13:58 22/10/2007
Նախօրեին Երևանում բացվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության գորգի ու ձեռագործության մասնավոր ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Ահմադի Ֆաթի խոսքով, ցուցահանդես-վաճառքի նպատակը Հայաստանում Իրանի կարպետագործության ու ձեռագործության նրբություններն ու առանձնահատկությունները ներկայացնելն է: Ցուցահանդեսում ներկայացված աշխատանքները վարպետները գնահատում են 50-ից մինչև 3000 դոլար: «Կարպետները գնահատում ենք ելնելով նրանց զարդանախշերից, գույներից ու որակից»,-նշեց կարպետագործ Ութադին:
Իրանական կարպետներն, ըստ վարպետի, շատ նման են հայկականին, բայց տարբերվում են զարդանախշային լուծումներով: Կարպետներ գործելիս իրանցի վարպետներն աշխատում են բնական բուրդով ու բնական գույներով: Ցուցահանդես-վաճառքում ներկայացված են Իրանի տարբեր քաղաքների կարպետագործների աշխատանքներ, որոնք բնորոշ են այդ քաղաքների սեվորույթներին ու մշակույթին:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև գունավոր փայտերից պատրաստած նկարներ` մոեռակներ: «Մենք հիմնականում աշխատում ենք գունավոր ծառերի փայտերի հետ: Շատ գեղեցիկ են ստացվում ընկուզենուց, նարնջի փայտից ու նռան կեղևից պատրաստված մոեռակները»,-նշեց նկարիչ Թուհիդե Նուրին: Մոեռակների թեմա են դառնում հիմնականում Ղուրանի պատմություններն ու հերոսները:

В Доме правительства выставлены уникальные иранские ковры
Частная выставка-продажа ковров и рукоделия мастеров Ирана открылась накануне в Ереване в зале заседаний Дома правительства.
По словам организатора выставки Ахмада Фати, ее цель – показать армянскому зрителю нюансы и отличительные черты иранского рукоделия и ковроделия.
По словам мастера-ковродела Утада, иранские ковры очень похожи на армянские, однако отличаются по орнаментальному решению. Иранские мастера работают только с естественной шерстью и естественными красителями.
Также здесь экспонируются картины, изготовленные из цветных кусков дерева – так называемые моераки. “Мы работаем в основном с древесиной, получаемой из цветных деревьев – ореха, апельсина, граната”, - заметил художник Туиде Нури. Темой для моераков служат мотивы и персонажи Корана.
На выставке представлены работы мастеров различных регионов Ирана. Специалисты оценивают произведения по-разному - от 50$ до 3000$.