Մշակույթ 13:28 22/10/2007
«Ես ինձ Անկարայում նեղված չեմ զգացել, այլապես 1 օր անգամ չէի կարող այնտեղ աշխատել: Նրանք ամեն ինչ անում էին, որպեսզի ես ինձ լավ զգամ»,- այսօր կայացած ասուլիսում իր տպավորություններն այսպես ներկայացրեց Թուրքիայում անցկացված քանդակագործների 3-րդ միջազգային սիպոզիումից վերադարձած քանդակագործ Հայկ Թոքմաջյանը:
Նրա խոսքով, իր ստեղծած սպիտակ ձին մեծ խանդավառություն էր առաջացրել Թուրքիայում: «Բոլորը ցանկանում էին, որպեսզի իրենց շենքի առջևում տեղադրվի իմ քանդակը: Այն անծանոթ ու օտարեր էր թուրքերի համար»,- նշեց քանդակագործը: Նրա հավաստմամբ, այն արտասահմանյան այլ երկրներից ժամանած արվեստագետների կողմից ևս բարձր է գնահատվել:
Հայկ Թոքմաջյանը վստահեցրեց, որ քաղաքական ոչ մի թեմա չի շոշափվե. «Այնտեղի ժողովուրդը կողմնակից է, որպեսզի սահմանը բացվի և նրանք կարողանան այցելել Հայաստան, տեսնել, թե մենք ինչպես ենք ապրում»: Քանդակագործի խոսքով, նրան անգամ հեռուստատեսություն հարցազրույցի են հրավիրել, սակայն այդտեղ էլ մշակույթին վերաբերող հարցերից բացի այլ թեմաներ չեն շոշափվել:
Նշենք, որ Հայաստանը պաշտոնապես առաջին անգամ է մասնակցել վերոհիշյալ սիմպոզիումին: Մասնակից երկրների թվում են եղել Վրաստանը, Թուրքիան, Բուլղարիան, Թայվանը, Ճապոնիան և Իտալիան: Այն կազմակերպել է Հաչե Թեթե համալսարանը:
Հայկ Թոքմաջյանի «Սպիտակ ձի» քանդակը տեղադրվելու է Անկարայում:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած քանդակագործների միջազգային 3-րդ սիմպոզիումը անց է կացվել սեպտեմբերի 17-ից մինչ հոկտեմբերի 20-ը:

А. Токмаджян: "В Анкаре мне было уютно"
Айк Токмаджян, участник 3 международного симпозиума скульпторов, состоявшегося в Турции, рассказал сегодня на пресс-конференции, что организаторы симпозиума сделали все возможное, чтобы он, армянский скульптор, чувствовал себя в Турции комфортно.
"Я не чувствовал себя в Анкаре неуютно, иначе не смог бы проработать там и одного дня,“ - сказал Токмаджян. - Моя "Белая лошадь" имела такой успех, что некоторые желали поставить ее около своего дома”.
Айк Токмаджян заверил журналистов, что в ходе работы симпозиума не была затронута ни одна политическая тема. “Народ Турции выступает за открытие границ с Арменией, чтобы они могли посетить Армению, посмотреть, как мы живем”, - сказал он. Даже в ходе пресс-конференции по телевидению обсуждались только вопросы, связанные с искусством, никаких других тем не было затронуто, добавил скульптор.
Отметим, что Армения впервые официально приняла участие в 3 международном симпозиуме скульпторов, организованном Турцией. С 17 сентября по 20 октября в числе стран-участниц были также Грузия, Болгария, Тайвань, Япония и Италия. Организовал симпозиум университет Аче Тете.