ԱԺ ԽՈՍՆԱԿ: «ԵՎ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԸ, ԵՎ ԲՈԼՈՐԸ ՊԵՏՔ Է ԳՈՐԾԵՆ ՕՐԵՆՔԻ ԴԱՇՏՈՒՄ»
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան ԹՈՐՈՍՅԱՆԸ այսօր լրագրողների հետ զրույցում, համոզված պնդեց, որ Հայաստանում սննդատեսակների թանկացումներ իրականացնողները պետք է պատժվեն: Նա նաև նկատեց, որ Ազգային ժողովի իրավասությունների մեջ չի մտնում երկրում զգացվող գնաճը զսպելը: «Գների վրա ազդելը Ազգային ժողովի խնդիրը չէ, Ազգային ժողովը ստեղծել է մարմին, և վերջինս էլ պարտավոր է զբաղվել այդ խնդիրներով»,- հավելեց ԱԺ խոսնակը:
Նկատենք, որ օրերս Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հայտնաբերել էր, որ Հայաստանում տնտեսվարող սուբյեկտները, խախտելով օրենքը, բարձրացրել են կարագի և ձեթի գները: Հանձնաժողովում նշվել է նաև, որ միջազգային գների համամեատ, մեր հանրապետությունում գները բարձրացել են «առաջանցիկ տեմպերով»:
Պարոն Թորոսյանի նշած մարմինը արդյոք իրավասու չէ՞ դիմել համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու որոշակի արտադրատեսակների նկատմամբ մենաշնորհը վերացնելու ուղղությամբ, որովհետև ակնհայտ է, որ միայն մենաշնորհ ունեցող գործարար պատգամավորներն են ազատ գործում տնտեսական դաշտում և ոչ ոք նրանց դեմ չի առնում, հարցին ԱԺ խոսնակը պատասխանեց այսպես. «Կարծում եմ` նախ պիտի պարզել խանութներն են ապրանքները թանկացնո՞ւմ, թե՞ ներմուծողները: Երկրորդ` պատգամավոր կլինի, թե ոչ, պետք է գործի օրենքի դաշտում և երրորդ` հանձնաժողովն ունի բոլոր լիազորությունները նման երևույթների դեմն առնելու համար»:
Տ. Թորոսյանի` պետք է պարզել խանութնե՞րն են գները թանկացնո՞ւմ, թե՞ ներմուծողները տարակուսանքին ի պատասխան, պետք է նկատենք, որ ՏՄՊՊՀ-ի նույն նիստում նշվել է հետևյալը. «Մի շարք ընկերություններ՝ «ՍԱՍ», «Հայր և որդի Երիցյաններ» և այլ ընկերություններ ներկրողներից կամ միջնորդներից բուսական յուղը վերցրել են բավականին ցածր գներով, և վաճառել ավելի թանկ: Օրինակ, օգոստոսին «Հայր և որդի Երիցյաններ» ընկերությունը 1 լիտր տարողությամբ «Զալատայա սեմչկա» տեսակի բուսական յուղը միջնորդից ձեռք է բերել 500 դրամով և վաճառել է 960 դրամով: Այս ամենը տեղի է ունեցել այն դեպքում, երբ ներկրվող բուսական յուղի մաքսային արժեքը 2007թ. օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին նվազել է, իսկ ներկրման ինվոյսային գինն աճել ընդամենը 55 դրամով»:

NA SPEAKER: “BOTH THE DELEGATES AND EVERYONE ELSE SHOULD ACT WITHIN THE LEGAL FRAMEWORK”
The National Assembly speaker Tigran TOROSYAN, while talking to journalists today, assuredly stated that those who caused the increase in the prices of food products in Armenia should be punished. He also said that the NA competence does not cover restraining the price growth observed in the country. “Exercising influence on the pricing is not the problem of the NA, the NA has created a corresponding body to deal with it,” added the NA speaker.
Let us note that lately the National Committee for Economic Competition Protection found out that the legal entities involved in economic activities in Armenia, through violating the law, have increased the prices for butter and vegetable oil. The Committee also mentioned that the prices in our republic, as compared to the international ones, have increased at “progressive speed.”
In reply to the question: isn’t the body mentioned by Mr. Torosyan authorized to take corresponding measures for replacement of the monopolies related to certain products, since it is obvious that only MPs having monopolistic businesses are enjoying the full freedom in the economic framework and nobody can prevent their actions, The NA speaker said the following: “I think, firstly we should find out whether the increase of the prices came from the shops, or the importers: Secondly, regardless of their being an MP or not, they should act within the legal framework, and thirdly, the Committee is fully authorized to prevent such phenomena.”
related to this statement of T. Torosyan, it should be noted that during the same session of the NCECP the following was stated: “A number of companies, ‘SAS, ‘Father and Son Yeritsyans’ and others have accepted vegetable oil from importers or middlemen at quite low prices and sold at higher prices. Thus, in August the “Father and Son Yeritsyans” company purchased from a middleman vegetable oil of “Zolotaya Semechka” brand for 500 AMD per 1 liter and sold it at 960 AMD, in the case when the custom price for the imports of vegetable oil in August-September of 2007 decreased, and the import invoice price only grew by 55 drams.”