Տնտեսություն 16:01 24/10/2007
«Հայ-սլովակյան գործարար 5-րդ ֆորումի առանձնահատկությունն այն էր, որ առաջին անգամ գործարար ֆորումի հավասար մասնակից դարձավ Արցախը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սլովակիայի հայ համայնքի ղեկավար, Եվրոպայում հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցչության նախագահ և լոբիստ Աշոտ Գրիգորյանը: Ավելին, համաժողովն անցկացվել է հենց Արցախում: Ըստ Աշոտ Գրիգորյանի, բացի նրանից, որ այսուհետ դեպի Արցախ ներդրումներ և լուրջ ֆինանսներ կուղղվեն Սլովակիայից, նաև կարևոր է, որ Արցախը որպես առանձին կողմ հարաբերություններ սկսեց Եվրոմիության անդամ երկրի հետ:
ՀՀ արտգործնախարարի արտահաստիքային խորհրդականը ֆորումի արդյունքներից գոհ է`  և’ տնտեսական, և’ քաղաքական առումով:
Սլովակիայի հայ համայնքի ղեկավարը մոտ ժամանակներս նախատեսում է կազմակերպել Արցախի նորանշանակ վարչապետի այցը Սլովակիա և փոխադարձաբար` Սլովակիայի նախկին ու ներկա իշխանությունների ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների այցը Արցախ:
Աշոտ Գրիգորյանի խոսքով, միջոցառումը գործարար առումով նույնպես ուներ մեծ առանձնահատկություն, եթե 3 տարի առաջ Սլովակիայի բանկերի ներկայացուցիչները ձեռնունայն վերադարձան Հայաստանից, քանի որ Հայաստանը Եվրոմիության ռիսկայնության տնտեսական 8 աստիճան գոտիներից 7-րդ գոտում էր, որտեղ հարավային կովկասն էր Իրաքը, Սոմալին և այլն, ապա այս անգամ 7-րդ աստիճանից անցում էինք կատարվել 6, որտեղ թեև խորհուրդ չի տրվում ֆինանասավորում կատարել, բայց նաև չի արգելվում:
Գործարար համաժողովին մասնակցել են նաև Եվրոպական երկրների խոշորագույն բանկեր, ըստ այդմ, Արցախում նախատեսվում է կառուցել փոքր ՀԷԿ-եր: Համաժողովին մասնակցել են նաև հայաստանյան բանկերը, որոնք, ըստ Աշոտ Գրիգորյանի, իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել նորմալ տոկոսներով երաշխավորել գործարքները, համաձայն որոնց, նախատեսվում է 30-50մլն եվրոյի ներհոսք կատարել: Համաժողովն անցկացվել է Զարգացման հայկական և Սլովակիայի ներդրումների և զարգացման գործակալությունների մասնակցությամբ:

ARTSAKH COLLABORATES WITH EU MEMBER COUNTRY
“Nagorno Karabagh’s participation was the highlight of the 5th Armenia-Slovenia Business Forum,” during today’s press conference said Ashot Grigoryan, Head of the Armenian Community in Slovenia, President and Lobbyist of the Armenian Organizations Representative Office in Europe. Furthermore, the Forum took place in Nagorno Karabagh. Mr. Grigoryan stresses the importance of Nagorno Karabagh’s relations with EU member country, as well as future investments from Slovenia. The external advisor to RoA Minister of Foreign Affairs is pleased with the results of the Forum, both economically and politically.
Head of the Armenian Community in Slovenia soon plans to organize Nagorno Karabagh’s newly assigned PM’s visit to Slovenia as well as Slovenia’s former and current state and business representatives’ visit to NKR.
According to Mr. Grigoryan, the venture had important specifics in the business sphere – if 3 years ago Slovenian bank’s representatives did not make any progress in the region since it was rated 7 from the 8 maximum in EU Economical Risks System (same as Iraq, Somali etc.), now it has advanced to 6, with which rating investments are not recommended, but allowed.
Established European banks have participated in the Business Forum; as a result, small hydro power plants will be built in Artsakh. Armenian banks also participated, which, according to Mr. Grigoryan, showed their willingness to finance the transactions with acceptable interest rates, thus providing possible inflow of 30-50 mln. Euros.