Տնտեսություն 13:41 29/10/2007
Գյումրու վերանորոգված «Շիրակ» օդանավակայանը, ըստ նախատեսվածի, շահագործման կհանձնվի նոյեմբերի 19-ին: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՔԱԳՎ մամուլի քարտուղար Գայանե Դավթյանը: Նրա հավաստմամբ, օդակայանից չվերթներ կլինեն ԱՊՀ երկրների ուղղությամբ:
««Շիրակից» կանոնավոր չվերթներ կլինեն դեպի Ռոստով, Մոսկվա, Մինվոդի, Կրասնոդար»,-նշեց Գ. Դավթյանը: Բացի այդ, ձմռանը` եղանակային ոչ բարենպաստ պայմանների դեպքում «Շիրակ»-ը կօգտագործվի որպես այլընտրանքային տարբերակ: Շահագործման հանձնելու օրը Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ICAO) մեր օդանավակայանին կշնորհի առաջին կարգ:
Հիշեցնենք, որ օդանավակայանը վերանորոգման նպատակով փակվել էր այս ամսվա հունիսից: Այն կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «Հայաստան-միջազգային օդանավակայաններ» արգենտինական ընկերությանը, որը պատկանում է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին: Գործարքը կնքելիս հաշվի է առնվել «Զվարթնոց»-ի կոնցեսիոն կառավարման փորձը: Շինարարական աշխատանքների իրականացման համար ընկերությունն արդեն ներդրել է մոտ 10 մլն դոլար: Հաջորդ տարում նախատեսվում է ներդրումներ կատարել ուղևորների համար նախատեսված տերմինալի վերանորոգման նպատակով:
Նշենք, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանը «Հայաստան-միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությանը կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել 2001 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա» արգենտինական ընկերության միջև կնքված պայմանագրով:

Экономика 14:09 29/10/2007
Сдача в эксплуатацию отремонтированного аэропорта “Ширак”, расположенного во втором по величине городе – Гюмри, запланирована на 19 ноября. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Армении Гаяне Давтян.
По ее словам, предварительно, рейсы будут осуществляться в направлениях стран СНГ. “Регулярные рейсы из “Ширака” будут осуществляться в направлении городов Ростов, Москва, Минводы, Краснодар”, - отметила Г. Давтян. Кроме того, в зимний период при неблагоприятных погодных условиях “Ширак” будет использоваться в качестве резервного аэропорта.
В день сдачи в эксплуатацию Международная организация гражданской авиации (ICAO) присудит аэропорту “Ширак” “первый класс”. Аэропорт “Ширак” был закрыт на ремонт в июне этого года.
Аэропорт "Ширак" передан в концессию аргентинской компании "Армения - Международные аэропорты", принадлежащей предпринимателю армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну. При передаче был учтен положительный опыт концессии аэропорта "Звартноц". В строительные работы концессионер уже инвестировал порядка $10 млн. В следующем году планируется вложить инвестиции в ремонт пассажирского терминала.
Напомним, что компания " Армения - Международные аэропорты " осуществляет концессионное управление аэропортом "Звартноц" согласно договору, заключенному 17 декабря 2001 года между правительством Армении и аргентинской компанией "Корпорасион Америка".