Տնտեսություն 16:06 29/10/2007
Երևանի տրանսպորտի զարգացման համար համաշխարհային բանկը տրամադրել է 10 մլն դոլար երկարաժամկետ վարկ: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում տեղեկացրեց «Երևանտրանս» ընկերության տնօրեն Կարեն Եդիգարյանը: Նա նշեց, որ Համաշխարհային բանկն այդ նպատակով հայտարարել էր մրցույթ, որում հաղթող են ճանաչվել իսպանական և անգլիական միջազգային խորհրդատու երկու կազմակերպություններ: Կ. Եդիգարյանի խոսքով, նրանք այժմ աշխատում են Երևանում. մշակում են ամբողջ քաղաքի լուսացույցերի և նոր երթուղային ցանցի տեղադրման և ստեղծման աշխատանքները: Նա հայտնեց, որ այս կազմակերպություններն իրենց տրանսպորտային կանոնակարգման խորհրդատվական ծառայությունները կատարել են նաև Բասելոնում և Նյու-Յորքում:
«Երևանտրանս» ընկերության տնօրենի հավաստամամբ, այդ կազմակերպությունները տրանսպորտի զարգացման իրենց ծրագրերը ներկայացնելու են փետրվարին, իսկ քաղաքպետարանը պետք է ընտրի առաջարկներից որևէ մեկը: Մայրաքաղաքի տրանսպորտի զարգացման ծրագրով Երևանի իշխանությունները այդ աշխատանքները պետք է իրականացնեն մինչև 2011 թվականը:

Yerevan transportation needs to improve by 2011
To improve Yerevan’s transportation system, the World Bank has allocated the sum of 10 million dollars, in the form of long-term credit. “Yerevantrans” director Karen Yedigaryan informed this at a press conference today. He noted that an English and a Spanish organization won a competition announced by the World Bank to attain this goal. In Yedigaryan’s words, these organizations are at work in Yerevan now, working on new city lighting and transportation routes. He said that the organizations have experience in Barcelona and New York.
The “Yerevantrans” director said that the organizations would present their plans in February, and that City Hall would then decide on one of the proposed plans. Yerevan authorities will then have until 2011 to bring the plans to realization.