Տնտեսություն 17:31 31/10/2007
Հայաստանի տնտեսական աճն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 2006 թվականի այդ ժամանկահատվածի համեմատ կազմում է 13.2%: Ինչպես տեղեկացանք վիճակագրական պետական ծառայությունից, ընթացիկ գներով ՀՆԱ-ն կազմել է 2016,6 մլն դրամ: Այս տարվա առաջին 9 ամիսների արդյուքում, ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կազմել է 625340 դրամ (1785 դոլար կամ 1329 եվրո):
Համախառն արդյունքի 60.3%-ը բաժին է ընկել Հայաստանի տնտեսության բազային ճյուղերին: ՀՆԱ-ի 18.8%-ը կազմել է գյուղատնտեսության ոլորտը, արդյունաբերությունը (ներառյալ էներգետիկան)` 17.7%, շինարարության բնագավառը` 23.8%: ՀՆԱ-ի առյուծի բաժինը հատկացվել է ծառայությունների մատուցման բաժնին`30.9%: ՀՆԱ-ում արտադրանքի հարկերի ծավալը առանց սուբսիդիաների հասել է 10%-ի, նախորդ տարվա 8.7% -ի փոխարեն:
Նշենք, որ 2007 թվականին պետբյուջեով նախատեսվում է ՀՆԱ-ի 9% աճ, դեֆլյատորի աճը` 4%, գնաճի մակարդակը` 4% ±1.5%:

Economic growth at 13.2% in first nine months of 2007
From January to September of this year, gross domestic production in the country in Armenia stands at 13.2%. As stated by the State Bureau of Statistics, the current figure stands at 2016.6 million dram. In the first nine months of the year, the figure rose 625,340 dram (1785 dollars, or 1329 Euros).
The gross result is 60.3%, which went to various branches of the economy. A growth of 18.8% came from agriculture, and from energy production, 17.7%, with 23.8% coming from construction. The amount of taxes received from internal production was 10% of the total, compared to 8.7% from last year. We note that last year’s budget foresaw a 9% growth in domestic production.