Տնտեսություն 17:31 31/10/2007
Հայաստանի տնտեսական աճն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 2006 թվականի այդ ժամանկահատվածի համեմատ կազմում է 13.2%: Ինչպես տեղեկացանք վիճակագրական պետական ծառայությունից, ընթացիկ գներով ՀՆԱ-ն կազմել է 2016,6 մլն դրամ: Այս տարվա առաջին 9 ամիսների արդյուքում, ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կազմել է 625340 դրամ (1785 դոլար կամ 1329 եվրո):
Համախառն արդյունքի 60.3%-ը բաժին է ընկել Հայաստանի տնտեսության բազային ճյուղերին: ՀՆԱ-ի 18.8%-ը կազմել է գյուղատնտեսության ոլորտը, արդյունաբերությունը (ներառյալ էներգետիկան)` 17.7%, շինարարության բնագավառը` 23.8%: ՀՆԱ-ի առյուծի բաժինը հատկացվել է ծառայությունների մատուցման բաժնին`30.9%: ՀՆԱ-ում արտադրանքի հարկերի ծավալը առանց սուբսիդիաների հասել է 10%-ի, նախորդ տարվա 8.7% -ի փոխարեն:
Նշենք, որ 2007 թվականին պետբյուջեով նախատեսվում է ՀՆԱ-ի 9% աճ, դեֆլյատորի աճը` 4%, գնաճի մակարդակը` 4% ±1.5%:

Рост ВВП за первые девять месяцев составил 13.2%
Экономический рост Армении в январе-сентябре 2007 года по сравнению с январем-сентябрем 2006 года составил 13.2%. Как сообщает Национальная статслужба РА, в текущих ценах объем ВВП составил 2016.6 млн драмов. По итогам первых девяти месяцев текущего года, ВВП на душу населения составил 625340 драмов ($1785 или 1329 евро).
60.3% валового продукта пришлись на долю базовых отраслей экономики Армении Так, доля сельскохозяйственной продукции в структуре ВВП составила 18.8%, промышленности (включая энергетику) – 17.7%, строительной отрасли – 23.8%. Львиная доля в структуре ВВП пришлась на деятельность в сфере предоставления услуг – 30.9%. Объем налогов на продукты (за вычетом субсидий) в структуре ВВП достиг 10% против 8.7% за аналогичный период 2006 года.
Отметим, что госбюджетом на 2007 год правительство Армении планирует реальный рост ВВП на уровне 9%, рост дефлятора ВВП – 4%, среднегодовой уровень инфляции – 4% ±1.5%.