Առողջություն 11:42 10/11/2007
Գյուղական համայնքների բնակչության առողջապահական խնդիրները բացահայտելու և լուծելու նպատակով ստեղծվելու են Համայնքային առողջապահական կոմիտեներ (ՀԱԿ): Այս մասին Panoram.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ ասաց Առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊԲԾ) ծրագրի իրականացնող Կարինե Գաբրիելյանը:
«Այս ծրագրի շարունակական գործունեությունը կապահովի գյուղական համայնքների բնակիչների ներգրավվածությունը համայնքային առողջապահական խնդիրների լուծման գործում»,-ասաց Կարինե Գաբրիելյանը:
Մինչ օրս 21 ՀԱԿ-եր են ձևավորվել Լոռու և Շիրակի մարզերում, իսկ Կոտայքի, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում ձևավորվել են 36-ը: ՀԱԿ-երի անդամների համար նախատեսվում է ունակությունների զարգացման և առողջապահական թեմաներով դասընթացների անցկացում: Կարինե Գաբրելյանի հավաստմամբ, մշակվել են կրթական մոդուլներ, որոնք կօգնեն ՀԱԿ-ի անդամներին խմբային և անհատական աշխատանքներ ծավալել համայնքի բնակչության հետ` առավել տարածված հիվանդությունների կանխարգելման, առողջության առաջնային պահպանման խնդիրների լուծման, ինչպես նաև համայնքի զարգացման ուղղությամբ:
Նշենք, որ գյուղերում փոքր դրամաշներհների ծրագրի միջոցով իրականացվում է տեղի հասարակական կազմակերպությունների վերապատրաստում: Ավելացնենք, որ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID):

Community Health Committees (CHC) will be formed to tackle the health problems of rural community residents, Karine Gabrielyan, program officer of Primary Health Care program, told Panorama.am.
Until now, 21 CHCs have been established in Lory and Shirak regions and another 36 were formed in the regions of Kotaik, Tavush and Gegharkunik. CHC staff will pass skills development and health training. Karine Gabrielyan said educational modules are developed to help CHC members in individual and group works with the communities with the purpose to prevent most spread diseases and solve health care issues.
Trainings are also conducted on small grant programs with local NGOs. The program is funded by US Agency of International Development.