ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐԸ ՉԻ ԽԱՆԳԱՐԻ ՀԱՅԱՍԱՆԻՆ ԴԱՌՆԱԼ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ
Հայաստանը հավակնում է դառնալ տարածաշրջանի ֆինանսական կենտրոն: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Նիդեռլանդերի Բանկի նախագահ Նուտ Վելլինկը (Nout Wellink): Նրա խոսքով, Հայաստանն այսօր ճիշտ ուղու վրա է, բայց չնայած դրան, այն դեռ մի քանի քայլ պետք է կատարի: Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ գոյություն ունեն դրա համար անհրաժեշտ մի շարք պայմաններ: «Առաջին հերթին դա տնտեսական իրավիճակն է, որը Հայաստանի դեպքում լավ է` 6-7 տարվա ընթացքում երկիրն ապահովել է երկնիշ տնտեսական աճ»,- արձանագրեց Նիդեռլանդերի բանկի նախագահը: Բացի այդ, երկրում գնաճի մակարդակը ցածր է, պետական ֆինանսական իրավիճակը` վերահսկելի, բյուջեի դեֆիցիտն այլ երկների համեմատ գտնվում է ցածր մակարդակի վրա:
Իր հերթին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծեց, որ ֆինանսական կենտոն դառնալու համար Հայաստանը պետք է ունենա ֆինանսական այնպիսի ծառայություններ և այնպիսի որակով, որպեսզի կարողանա հետաքրքրություն ներկայացնի տարածաշրջանի եկրների ու ֆինանսական շուկայի մասնակիցների համար: «Դրա համար մեզ պետք է գտնել հատուկ ծառայություններ, որոնց ոլորտում մեզ կհաջողվի հասնել բարձր մասնագիտացման»,- նկատեց Տիգրան Սարգսյանը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի խոսքով, այդ ծառայություններն առավել մանրամասն կներկայացվեն Կենտրոնական բանկի կողմից Հայաստանը ֆինանսական կենտորն դարձնելու հայեցակարգի մշակումն ավարտելուց հետո: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի` նշված ծրագիրն իրականացնելու գործում խոչընդոտներ հարուցելու մասին խոսելիս Տիգրան Սարգսյանը վստահություն հայտնեց, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են հակամարտությունների լուծմանը, «համենայնդեպս, դրա համար պայմաններ են ստեղծում»: «Մեր հավակնոտ ծրագրերը կօգնեն տարածաշրջանում ընթացող քաղաքական գործընթացներին ևս»,- ընդգծեց նա:
Նուտ Վելլինկի կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի խանգարի Հայաստանին դառնալ տարածաշրջանի ֆինանսական կենտրոն: Նա նաև տեղեկացրեց, որ դրական է գնահատում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից համապատասխան հայեցակարգ մշակելուն:

Экономика 15:48 13/11/2007
Армения претендует стать региональным финансовым центром. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил президент Банка Нидерландов Нут Веллинк (Nout Wellink).
По его словам, сегодня Армения стоит на верном пути, но, несмотря на это, ей еще предстоит выполнить некоторые шаги. В то же время он отметил, что здесь существует ряд необходимых для этого условий. “В первую очередь, это экономическая ситуация, которая в Армении хорошая – на протяжении 6-7 лет страна обеспечивает двузначный экономический рост”, - констатировал глава Банка Нидерландов. Кроме того, в республике низкий уровень инфляции, государственная финансовая ситуация контролируемая, дефицит бюджета по сравнению с другими странами также находится на низком уровне.
В свою очередь, глава ЦБ РА Тигран Саркисян отметил, что для становления финансовым центром Армении необходимо иметь возможность предоставления таких финансовых услуг и на таком качестве, чтобы Армения представляла интерес для своих соседей и участников финансового рынка. “Для этого нам необходимо найти особые услуги, в которых мы смогли бы достигнуть высокой специализации”, - заметил Т. Саркисян.
По словам главы ЦБ РА, более подробно эти услуги можно будет представить после завершения разработки концепции ЦБ по становлению Армении финансовым центром.
Касаясь возможного препятствия карабахского конфликта в реализации указанной программы, Т. Саркисян выразил уверенность, что подобные инициативы способствуют урегулированию конфликтов, “по крайней мере, создают благоприятные условия для этого”. “Наши амбициозные программы неизбежно помогут и политическим процессам в регионе”, - заметил он.
По мнению Н. Веллинка, нагорно-карабахский конфликт не будет препятствовать Армении стать региональным финансовым центром. Он также сообщил, что положительно оценивает разрабатываемую Центральным банком РА соответствующую концепцию.