Հասարակություն 14:39 16/11/2007
Այսօր բացվեց Օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնը Հանրապետության հրապարակին կապող Հյուսիսային պողոտայի երկրորդ հատվածը: Բացման արարողությանը ներկա էին հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը, Երևանի մի շարք համայնքապետեր, կառավարության անդամներ, հյուրեր, Հյուսիսային պողոտայում ներդրումներ արած գործարարներ:
Հանրապետության նախագահը նշեց, որ այժմ Երևանն ունի երկու այցեքարտ` Հանրապետության հրապարակը և Հյուսիսային պողոտան: Նա հայտարարեց նաև, որ «Երևան բոլորիս ջանքերով դառնում է, ինձ համար անկասկած, աշխարհի ամենահմայիչ քաղաքը»:
Միջոցառման գլխավոր բանախոսը Երևանի քաղաքապետն էր: «Այսօր Հյուսիսային պողոտան ամբողջությամբ բաց է հասարակության համար և խոստանում է դառնալ մեր քաղաքի ամենասիրված և աշխույժ վայրերից մեկը: Ես համոզված եմ, որ երևանցին հպարտությամբ է քայլելու Հյուսիսային պողտայով»,-իր ելութում նշեց Ե. Զախարյանը: Քաղաքապետի ելույթը մի քիչ էլ հաշվետվության տարրեր էր պարունակում: «Հինգ տարում կառուցված Հյուսիսային պողոտան 2000 մեքենայի համար նախատեսված ստորգետնյա ավտոկանգառների, 320 հազար քմ մակերեսի (բնակելի, հասարակական, գործարար հատվածներ) ամբողջություն է, որ կյանքի է կոչվել ընդհանուր առմամբ 101 մլրդ դրամի ներդրումներով»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ պողոտայի առաջին հատվածի բացումը տեղի է ունեցել 2006-ի մայիսին: Առաջին հատվածի կառուցման համար ծախսվել է 200-250 մլն դոլար: Այդ հատվածն ընդհանուր առմամբ կազմում է 12-13 հազ քմ: Ավելացնենք, որ 1քմ-ը գնահատվում է 700-1500 դոլար, իսկ ներքին հարդարանքն էլ պետք է կատարի վարձակալողը կամ գնորդը:

Общество 15:15 16/11/2007
В Ереване состоялось официальное открытие второго участка Северного проспекта, связывающего площадь Свободы с площадью Республики.
На торжественной церемонии открытия присутствовали президент Армении Роберт Кочарян, мэр Еревана Ерванд Захарян, руководители администраций общин, члены правительства, бизнесмены, инвестировавшие средства в Северный проспект.
Президент страны Роберт Кочарян в своей речи отметил, что теперь у Еревана есть две визитки – площадь Республики и Северный проспект. “Ереван нашими совместными усилиями становится, для меня лично, самым привлекательным городом” - отметил глава государства.
Мэр города Ерванд Захаян заявил, что Северный проспект сегодня полностью открыт для общественности и обещает стать самым многолюдным и излюбленным местом города. “Я уверен, что ереванец будет с гордостью шагать по Северном проспекту”, - сказал он. По его словам, Северный проспект – это 320 квадратных метров единой территории (жилые, общественные, бизнес участки) с подземными гаражами на 2000 машин. Общая сумма инвестиций в Северный проспект составила 101 млрд. драмов.
Открытие первого участка проспекта состоялось в мае 2006 года. На строительство первого участка потрачено 200-250 млн долларов. Участок в общей сложности занимает площадь 12-13 тыс. квадратных метров. Северный проспект Еревана начинается с улицы Ханджяна и заканчивается на улице Сарьяна, его протяженность – 1.5 км. Здесь разместились различные постройки – жилые дома, офисы, рестораны и магазины. 1 квадратный метр помещения на Северном проспекте оценивается в 700-1500 долларов США, внутренние работы осуществляет покупатель или арендатор.