Հասարակություն 14:39 16/11/2007
Այսօր բացվեց Օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնը Հանրապետության հրապարակին կապող Հյուսիսային պողոտայի երկրորդ հատվածը: Բացման արարողությանը ներկա էին հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը, Երևանի մի շարք համայնքապետեր, կառավարության անդամներ, հյուրեր, Հյուսիսային պողոտայում ներդրումներ արած գործարարներ:
Հանրապետության նախագահը նշեց, որ այժմ Երևանն ունի երկու այցեքարտ` Հանրապետության հրապարակը և Հյուսիսային պողոտան: Նա հայտարարեց նաև, որ «Երևան բոլորիս ջանքերով դառնում է, ինձ համար անկասկած, աշխարհի ամենահմայիչ քաղաքը»:
Միջոցառման գլխավոր բանախոսը Երևանի քաղաքապետն էր: «Այսօր Հյուսիսային պողոտան ամբողջությամբ բաց է հասարակության համար և խոստանում է դառնալ մեր քաղաքի ամենասիրված և աշխույժ վայրերից մեկը: Ես համոզված եմ, որ երևանցին հպարտությամբ է քայլելու Հյուսիսային պողտայով»,-իր ելութում նշեց Ե. Զախարյանը: Քաղաքապետի ելույթը մի քիչ էլ հաշվետվության տարրեր էր պարունակում: «Հինգ տարում կառուցված Հյուսիսային պողոտան 2000 մեքենայի համար նախատեսված ստորգետնյա ավտոկանգառների, 320 հազար քմ մակերեսի (բնակելի, հասարակական, գործարար հատվածներ) ամբողջություն է, որ կյանքի է կոչվել ընդհանուր առմամբ 101 մլրդ դրամի ներդրումներով»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ պողոտայի առաջին հատվածի բացումը տեղի է ունեցել 2006-ի մայիսին: Առաջին հատվածի կառուցման համար ծախսվել է 200-250 մլն դոլար: Այդ հատվածն ընդհանուր առմամբ կազմում է 12-13 հազ քմ: Ավելացնենք, որ 1քմ-ը գնահատվում է 700-1500 դոլար, իսկ ներքին հարդարանքն էլ պետք է կատարի վարձակալողը կամ գնորդը:

Today the second section of the Northern Avenue linking the Opera House to the Republic Square opened. President Robert Kocharyan, Mayor Yervand Zakharyan, several community head, government members and guests were present at the ceremony.
The president of the republic mentioned that Yerevan has two visit cards now – the Republic Square and the Northern Avenue. He said: “With the efforts of all of us, Yerevan, undoubtedly is becoming one of the beautiful cities of the world.”
Yerevan mayor was the main speaker of the event. “Today the Northern Avenue is fully open for the society and is promising to become one of the most favorite and lively parts of the city. I am sure that Yerevan dwellers will walk with pride in the Northern Avenue,” Zakharyan said in his speech.