Մշակույթ 12:56 24/11/2007
Մատենադարանի հետնամասում նախատեսվում է կառուցել նոր մասնաշենք: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակիցը տեղեկացավ Մատենադարանից, վերջինիս ղեկավարությունը դիմել է ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանին` նախագծելու նոր շենքը: Մատենադարանի նոր մասնաշենքի հատակագիծն արդեն պատրաստ է:
Մատենանադարանի ղեկավարությունը այս տարի նախագիծը ներկայացրել է Կառավարությանը: Ինչպես հավաստեցին Մատենադարանից, այն արժանացել է գործադիր մարմնի հավանությանը: Նախագիծը կառավարությունը կդնի քննարկման 2008 թվականին:
Նշենք, որ Մատենադարանի հետնամասում դեռևս 1980-ական թվականին կառուցված է եղել մի փոքր հատված, սակայն շինարարություը կիսատ է մնացել: Եթե կառուցվի նոր մասնաշենք, ապա գլխավոր մասնաշենքը ծառայելու է միայն որպես թանգարան, իսկ նոր կառուցված շենքում կլինեն ընթերցասրահներ, գիտաշխատողների համար նախատեսված սենյակներ, արխիվներ, պահվող գրականության վերականգնման սրահներ:

Культура 13:30 24/11/2007
Новый корпус хранилища древних рукописей Армении Матенадарана планируется построить за старым зданием. Как сообщили корреспонденту Panorama.am, руководство Матенадарана ранее обратилось к архитектору (а также известному исполнителю авторской песни) Артуру Мещяну с предложением спроектировать новое здание, который уже закончил разработку проекта. Руководство Матенадарана обратилось также в правительство Армении с просьбой рассмотреть проект. Правительство Армении обязалось рассмотреть его в 2008 году.
Заметим, что за Матенадараном еще в 1980 году была построена часть здания, но строительство осталось незавершенным. Если новый корпус будет построен, то главный корпус будет служить только в качестве музея, а в новое здание переберется весь состав научного института, архив и мастерские по восстановлению рукописей.