Մշակույթ 12:56 24/11/2007
Մատենադարանի հետնամասում նախատեսվում է կառուցել նոր մասնաշենք: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակիցը տեղեկացավ Մատենադարանից, վերջինիս ղեկավարությունը դիմել է ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանին` նախագծելու նոր շենքը: Մատենադարանի նոր մասնաշենքի հատակագիծն արդեն պատրաստ է:
Մատենանադարանի ղեկավարությունը այս տարի նախագիծը ներկայացրել է Կառավարությանը: Ինչպես հավաստեցին Մատենադարանից, այն արժանացել է գործադիր մարմնի հավանությանը: Նախագիծը կառավարությունը կդնի քննարկման 2008 թվականին:
Նշենք, որ Մատենադարանի հետնամասում դեռևս 1980-ական թվականին կառուցված է եղել մի փոքր հատված, սակայն շինարարություը կիսատ է մնացել: Եթե կառուցվի նոր մասնաշենք, ապա գլխավոր մասնաշենքը ծառայելու է միայն որպես թանգարան, իսկ նոր կառուցված շենքում կլինեն ընթերցասրահներ, գիտաշխատողների համար նախատեսված սենյակներ, արխիվներ, պահվող գրականության վերականգնման սրահներ:

LAYOUT OF NEW BUILDING OF MATENADARAN READY: TO BE DISCUSSED IN 2008
There is a plan to build a new building in the back part of Matenadaran, the museum of ancient manuscripts. Matenadaran sources told Panorama.am that the management of the museum applied to architect Arthur Meschyan to design the building.
The management of the museum will submit the layout to the government this year. The museum assures the executive has rendered its initial approval. The governmnet will discuss the layout in 2008.
A small section was built in the back of Matenadaran in 1980. In case the new building is built, the main part will be used only as a museum and there will be reading halls, research rooms and archives in the new building.