Հասարակություն 14:21 29/11/2007
Թեղուտի հանքավայրի շահագործման արդյունքում կհատվի 357 հեկտար անտառ, ընդհանուր ջրահավաք ավազանը կկրճատվի 4.73 տոկոսով: Հանքավայրի շահագործման արդյունքում կստացվի տարեկան մոտ 100 մլն դոլար շահույթ:
Այս մասին այսօր «Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը. բնապահպանական աղետ կամ տնտեսության զարգացում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտի շրջակա միջավայրի պաշտպանության բաժնի պետ Հովհաննես Նիկողոսյանը: Նրա խոսքով, ստացված շահույթից նախնական հաշիվներով կհարկվի մոտ 3.2 միլիարդ դրամ, իսկ հանքավայրի աշխատանքների մեկնարկի դեպքում կբացվի 1700 աշխատատեղ:
Տնտեսագիտության դոկտոր, ԱԺ նախկին պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանի հարցին, թե ճիշտ են արդյոք տեղեկությունները, որ մոտ 100 բնակիչներ հրաժարվում են տրամադրել իրենց հողերը, Վալլեքս ընկերության ներկայացուցիչ Սահակ Կարապետյանը դրական պատասխանեց: «105 մարդ հրաժարվում է լքել, սակայն կառավարության նոյեմբերի 1-ի որոշմամբ այդ տարածքները համարվում են հանրային գերակա շահ և համապատասխան գործողություններով օտարումը տեղի կունենա»,- հայտնեց նա: Վերջինս հավելեց, որ փոխհատուցումը կլինի շուկայական գներին համապատասխան: Դրան ի պատասխան Թաթուլ Մանասերյանն ասաց, որ մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը նմանատիպ գործունեության արդյունքում 200-250 գյուղ դատարկվել է, իսկ այսօր այդ թիվը հասնում է 300-ի: Վալլեքսի ներկայացուցչի տեղեկացմամբ սակայն, Թեղուտ համայնքի բնակիչները ոչ թե լքելու են իրենց բնակավայրը, այլ ավելանալու են, քանի որ աշխատատեղեր են բացվելու:
Կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանի հավաստմամբ, հաշվարկների մեջ մի շարք սխալներ կան: «Իրենց իսկ կողմից կազմված նախագծում տեքստի և աղյուսակի մեջ բերված թվերը իրար չեն համապատասխանում: Օրինակ այստեղ գրված է, որ հատվելու է 53 հազար խնձորենի, իսկ արդյունքում աղյուսակում բնափայտի թիվը 0 է»,- նշեց նա: Հակոբ Սանասարյանի խոսքով, իր հաշվարկներով ստացվում է, որ շահագործման շրջանի հողի 1 հեկտարն արժե ընդամենը 3.15 դրամ, իսկ գետի աղտոտման և այլ պրոցեսների արդյունքում վնասները` 175 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ 2007թ. նոյեմբերի 1-ին կառավարությունը հաստատել է Հայաստանում մետաղի ամենամեծ պաշար ունեցող Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի 30-40 տարի ժամկետով շահագործման ԱՔՓ-ի ներկայացրած ծրագիրը: Տարեկան նախատեսվում է արդյունահանել 25-30 հազար տոննա պղինձ և 800 տոննա մոլիբդեն, որը կապահովի հանրապետությունում պղնձի պաշարի 40-50 և մոլիբդենի 20 տոկոսը:

Экономика 15:07 29/11/2007
В результате эксплуатации Тегутского рудника будет вырублено 357 тыс. гектаров леса, общая водосборная площадь сократится на 4.37%, а годовая прибыль от эксплуатации рудника составит 100 млн долларов. Об этом сегодня на обсуждении по теме “Эксплуатация Тегутского рудника: экологическая катастрофа или развитие экономики” сообщил сотрудник Института горной металлургии Ованнес Никогосян.
По его словам, по предварительным расчетам, налог с прибыли сопоставит 3.2 млн драмов в год, и будет создано 1700 рабочих мест.
Представитель компании Armenian Copper Progamme (ACP) Саак Карапетян подтвердил сведения о том, что около 100 жителей Тегута отказываются продать компании свои земельные участки. Однако, по его словам, решением правительства от 1 ноября эти территории считаются территорией приоритетных общественных интересов, и подлежат отчуждению. Он добавил, что жители получат компенсации по рыночным ценам.
Председатель "зеленых" Акоп Санасарян заверил, что в расчетах компании Armenian Copper Progamme есть ряд очевидных ошибок. По его расчетам, на основании данных, предоставленных компанией, получается, что 1 гектар земли в эксплуатируемом районе стоит 3.15 драмов, а потери от загрязнения среды составят всего 175 тыс. драмов.
Напомним, что 1 ноября 2007 года правительство Армении одобрило программу ACP по эксплуатации второго по величине в Армении по запасам меди Тегутского медно-молибденового месторождения сроком на 30-40 лет. Ежегодно планируется добывать 25-30 тыс. тонн меди и 800 тонн молибдена, что обеспечит 40-50% от общей добычи меди и до 20% добычи молибдена в целом по республике. Лицензия на эксплуатацию месторождения была выдана компании в 2001 году сроком на 25 лет.