Մշակույթ 11:38 01/12/2007
Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ու Ռուսաստանի մշակույթի և կինոմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալության ղեկավար Միխայիլ Շվիդկոյը երեկ երեկոյան Պատմության թանգարանում ստորագրեցին 2008թ. մշակութային համագործակցության հուշագիր: Դրանով պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հաջորդ տարվա համատեղ միջոցառումների մասին, որոնք պետք է անցկացվեն Ռուսաստանում և Հայաստանում:
Կողմերը քննարկել են հաջորդ տարի Ռուսաստանում կազմակերպվելիք հայ նարիչների` Մինաս Ավետիսյան, Ռուդոլֆ Խաչատրյանի, Նիկոլայ Նիկողոսյանի ցուցահանդեսներ կազմակերպման վերաբերյալ հարցեր, իսկ 2008թ. հունիսին Հայաստանում արդեն նախատեսված է ռուսական մշակույթի սեզոնը:
Միխայիլ Շվիդկոյը կարևորեց փաստաթղթի նշանակությունը և նշեց, որ այն կնպաստի հետագա զարգացմանը: Նշելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ապրում, Ռոբերտ Քոչարյանը մշակութային կապերի պահպանումն ու ընդլայնումը համարել է երկկողմ փոխգործակցության կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկը:
Հանդիպման մասնակիցները խոսել են հումանիտար ոլորտում համագործակցության, մշակույթի գործիչների միջև կապերի ակտիվացման, համատեղ միջոցառումների կազմակերպման մասին` կարևորելով դրանց ավելի համակարգված բնույթ հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
Ս. Սարգսյանը կարևորել է երկու երկրներում բարձր մակարդակով և ներկայանալի այնպիսի միջոցառումների անցկացումը, ինչպիսին Ֆրանսիայում Հայաստանի և Հայաստանում Ֆրանսիայի տարին էր: Էրմիտաժի գլխավոր տնօրենը և Ռուսաստանի մշակույթի և կինեմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալության պետը սիրով և շնորհակալությամբ են ընդունել առաջարկը, նշելով, որ Էրմիտաժում և Ռուսաստանի մայրաքաղաքում մեծ սիրով կկազմակերպեն «Սուրբ Հայաստան» ցուցադրությունը:

ARMENIA AND RUSSIA SIGN COOPERATION MEMORANDUM IN CULTURE
Armenian culture minister, Hasmik Poghosyan, and Russia’s culture and cinematography federative agency head, Michael Shvidko, signed yesterday Memorandum 2008 on Cultural Cooperation. The memorandum envisages events that will be held in Russia and Armenia.
The sides discussed the organization of an exhibition of Armenian artists in Russia, among them Minas Avetisyan, Rudolph Khachatryan and Nikolay Nikoghosyan. Starting June, 2008 Armenia will witness the Russian Culture Season.
Michael Shvidko underscored the importance of the document and mentioned that it will contribute to further cooperation. The parties also spoke about the cooperation in humanitarian aspects and more active links among people of culture.