ՎՐԱՍՏԱՆԻՑ 2 ՀԱԶԱՐ ՏՈՆՆԱ ՄԱՆԴԱՐԻՆ` ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆ
Վրաստանից Հայաստան և Ադրբեջան արդեն արտահանվել է 2 հազար տոննա մանդարին: Նման տվյալներ վրացական «GHN» գործակալությանը հայտնել է Վրաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Ալեքսանդր Ցինցաձեն:
Նրա խոսքով, այս սեզոնի ընթացքում ցիտրուսային մշակաբույսերի սպառման հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանա: Վրացական մանդարինի սպառման ամենամեծ շուկան համարվում է Ուկրաինան:Նշենք, որ աղբյուրի տվյալներով, ներկայում Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը Բելոռուսում է, որը ևս ցիտրուսային մշակաբույսերի մեծ պահանջարկ է ներկայացնում:
Ըստ հաշվարկների, այս տարի ցիտրուսային մշակաբույսերի բերքատվությունն ընդհանուր առմամբ կհասնի 100 հազար տոննայի, որից 80%-ը պետք է ապահովի Աջարիան: Անցյալ տարի Վրաստանում հավաքվել էր ընդամենը 25-30 հազար տոննա ցիտրուսային մշակաբույս:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նախկին վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելին հանձնարարել էր Բաթումիում ստեղծել ցիտրուսային մրգերի ընդունման շտաբ, որպեսզի բնակչությունը դրա հանձման հետ կապված խնդիրներ չունենա: Նախատեսված է, որ բերքի մոտ 40%-ը կարտահանվի Բելոռուս, Ուկրաինա, Ղազախստան և Հայաստան, իսկ 20-25%-ը նախատեսվում է իրացնել ներքին շուկայում, մնացած մասը կենթարկվի մշակման:

Economy 17:47 04/12/2007
Georgia has already exported 2,000 tones of tangerine to Armenia and Azerbaijan, Georgian deputy agriculture minister Alexander Tsintsaze told GHN agency. He said there are no problems connected with the consumption of citrus plants. Ukraine is considered the largest market for the consumption of Georgian tangerine. According to the source, Georgian agriculture minister is now in Byelorussia which is also a big market for Georgian citrus fruits.
According to estimates, citrus fruits will total 100,000 tones this year and 80 percent comes from Ajaria. Last year, Georgia collected a harvest of citrus fruits of only 25-30 thousand tones.
Former prime minister of Georgia Zurab Noghaideli assigned to create a shop for accepting citrus fruits so that the population has no problems with realization. It is expected that 40% will exported to Byelorussia, Ukraine, Armenia and Kazakhstan, 20-25 % will be realized in the internal market and the rest will be processed.