ՎՐԱՍՏԱՆԻՑ 2 ՀԱԶԱՐ ՏՈՆՆԱ ՄԱՆԴԱՐԻՆ` ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆ
Վրաստանից Հայաստան և Ադրբեջան արդեն արտահանվել է 2 հազար տոննա մանդարին: Նման տվյալներ վրացական «GHN» գործակալությանը հայտնել է Վրաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Ալեքսանդր Ցինցաձեն:
Նրա խոսքով, այս սեզոնի ընթացքում ցիտրուսային մշակաբույսերի սպառման հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանա: Վրացական մանդարինի սպառման ամենամեծ շուկան համարվում է Ուկրաինան:Նշենք, որ աղբյուրի տվյալներով, ներկայում Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը Բելոռուսում է, որը ևս ցիտրուսային մշակաբույսերի մեծ պահանջարկ է ներկայացնում:
Ըստ հաշվարկների, այս տարի ցիտրուսային մշակաբույսերի բերքատվությունն ընդհանուր առմամբ կհասնի 100 հազար տոննայի, որից 80%-ը պետք է ապահովի Աջարիան: Անցյալ տարի Վրաստանում հավաքվել էր ընդամենը 25-30 հազար տոննա ցիտրուսային մշակաբույս:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նախկին վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելին հանձնարարել էր Բաթումիում ստեղծել ցիտրուսային մրգերի ընդունման շտաբ, որպեսզի բնակչությունը դրա հանձման հետ կապված խնդիրներ չունենա: Նախատեսված է, որ բերքի մոտ 40%-ը կարտահանվի Բելոռուս, Ուկրաինա, Ղազախստան և Հայաստան, իսկ 20-25%-ը նախատեսվում է իրացնել ներքին շուկայում, մնացած մասը կենթարկվի մշակման:

Экономика 13:52 04/12/2007
Из Грузии в Армению и Азербайджан с начала сезона экспортировано 2 тысячи тонн мандаринов. Об этом заместитель министра сельского хозяйства Грузии Алесандр Цинцадзе сообщил агентству GHN.
Цинцадзе считает, что в этом сезоне проблем со сбытом цитрусовых не будет. По предварительным данным, в этом году урожай цитрусовых в Грузии достиг 100 тысяч тонн, 80% которых обеспечивает Аджария. В прошлом году урожай цитрусовых в Грузии составил 25-30 тыс. тонн.
Напомним, что бывший премьер-министр Грузии Зураб Ногаидели распорядился создать в Батуми штаб по приему цитрусовых плодов, чтобы у населения не было проблем со сбытом. Около 40% урожая запланировано поставить в Белоруссию, Украину, Казахстан и Армению, 20-25% будет реализовано на внутреннем рынке, остальная часть подвергнется промышленной обработке.