Մշակույթ 17:46 04/12/2007
Սեպտեմբերի 11-ին բացված «Սուրբ Հայաստան. վերադարձ տուն» ցուցահանդեսը երեք օր է, ինչ ավարտվել է: «Այս ամիսների ընթացքում մասունքները, դարերի խորքից եկող ուղերձները դիտելու եկել են 28-29.000 այցելուներ»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի պատմության թանգարանի փոխտնօերն Կարեն Խաչատրյանը:
Ինչպես պարզեցինք, այցելուների մեջ մեծ թիվ էին կազմում սփյուռքահայերը, տուրիստները, բայց ավելի շատ էին տեղացիները: Արվեստի այս նմուշները մինչև Լուվրում ցուցադրվելը, ցուցադրված են եղել Պատմության թանգարանում, Մատենադարանում, Էջմիածնում: Այն փաստը, որ ցուցադրվել է Լուվրում, ավելի է ոգևորել հայերիս:
«Լուվրում ցուցադրելու հանգամանքը շատ գրավիչ է: Կան մարդիկ, ովքեր գիտեն` արվեստի այդ նմուշները Լուվրից են բերված: Լուվրը գնահատման մի չափանիշ է, որ առարկաներին ուրիշ գրավչություն է տալիս, ուրիշ աչքով ես նայում»,-ավելի վաղ Panorama am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը:
«Սուրբ Հայաստան» հավաքածուում ներկայացված էին քրիստոնեական ժառանգության ավելի քան 200 արվեստի գլուխգործոցներ Մատենադարանից, Հայաստանի պատմության թանգարանից, որոնց թվում 4-18-րդ դարերի 32 խաչքար: Նշենք, որ հայկական գանձերը նախապես ցուցադրվել են Լուվրում:
Նշենք, որ օրեր առաջ Հայաստան ժամանած ռուս ականավոր դերասանների պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Էրմիտաժի գլխավոր տնօրենը Միխայիլ Պիոտրովսկին և ՌԴ մշակույթի և կինեմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալության պետը սիրով և շնորհակալությամբ են ընդունել վարչապետ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը՝ էրմիտաժում կազմակերպել «Սուրբ Հայաստան» ցուցադրությունը: Այսինքն, հայ արվեստի անկրկնելի նմուշների հետ կծանոթանա և իր գնահատականը կտա նաև ռուս ժողովուրդը:

Culture 21:35 04/12/2007
More than 28.000 people visited the exhibition of “Armenia Sacra; Return Home”. The exhibition opened in September 11 and closed three days ago. The information is produced by Karen Khachatryan, the deputy director of Armenian History Museum.
As it turned out mainly native people visited the exhibition, but the number of visitors from Diaspora and foreign tourists was also high. Before the exhibition was transmitted to Louvre, it was open to the visitors in the Museum of History, in Matenadaran, and in Echmiadzin. But the fact that it was presented in Louvre was significant for Armenians; it was very inspiring.
“The fact that the exhibition took place in Louvre is very attractive, as there are many people who even think that those models of art are brought from Louvre. So Louvre is a special standard for evaluating things,” said Anelka Grigoryan, the director of the History Museum.
In the exhibition of “Armenia Sacra” more than 200 masterpieces of Armenian heritage coming from the ages were presented.
Note: Recently the delegation of Russian famous artists arrived in Armenia. The Prime Minister Serjh Sargsyan offered to the director of “Ermitage” to organize the continuation of “Armenia Sacra” in St. Petersburg. The proposal was gratefully accepted. Hope that Russian people will get acquainted with Armenian sacred models too.