Տնտեսություն 15:49 06/12/2007
Մեծամորի ատոմակայանի փակումը Հայաստանի տնտեսության վրա երակարաժամկետ ազդեցություն կունենա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիման ժամանակ հայտնեց Քաղաքական և տնտեսական խորհրդատվությունների հայ-եվրոպական կենտրոնի (AEPLAC) հայաստանյան տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը` ներկայացնելով «Moody’s Investor Service» միջազգային վարկանշային գործակալության գնահատականը:
Գործակալությունը եզրակացրել է, որ ատոմակայանի փակումը բյուջետային միջոցների հաշվից մեծ ծախսեր կպահանջի: Դրա գնահատականով, այդ ծախսերը մինչև 2015 թվականը կկազմեն երկրի ՀՆԱ-ի 10 տոկոսը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ատոմակայանը շահագործման է հանձնվել 1976-ի հունվարին, իսկ 1989-ին այն փակվել է: Էներգետիկ ճգնաժամային իրավիճակում 1995-ին գործարկվեց կայանի երկրոդ էներգոբլոկը: Փորձագետների գնահատականով, կայանը կարող է աշխատել մինչև 2016 թվականը: Նախնական գնահատականներով ատոմակայանի փակման համար կպահանջվի մոտ 280 մլն դոլար, իսկ նորի կառուցման համար` շուրջ 2 մլրդ դոլար:

Economy 16:46 06/12/2007
The shut down of Metsamor nuclear power plant will have a long-term effect on the Armenian economy, AEPLAC Armenian director Tigran Jrbashyan told reporters today while presenting Moody’s Investor Service international rating agency assessment. The agency has come to the conclusion that the shut down of the nuclear power plant will require a lot of funds from the state budget. According to Moody, 10 percent of GDP will be needed to cover the expenses by the year 2015.
The Armenian nuclear power plant was put into commission in January, 1976 and it was shut down in 1989. The second block of the plant reoperated in 1995 due to energy crisis. Experts say the station may work until the year 1016. Initial estimates say $280 million is needed to shut down the plant and another $2 billion must be invested for the construction of a new plant.