Սպորտ 13:06 08/12/2007
Աշխարհի գավաթակիր, հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը, որը դուրս մնաց Խանտի-Մանսիյսկում անցկացվող շախմատի աշխարհի գավաթի մրցապայքարի 1.4-րդ եզրափակիչ փուլից առաջ (ինչը նրան զրկեց նաև Գրան-պրիին մասնակցելու հնարավորությունից) հարցազրույց տալով առաջնության մամուլի ասուլիսում ասել է. «Ես այդ մասին անգամ չեմ մտածել: Ամեն դեպքում կփորձեմ ևս մեկ շանս ձեռք բերել»: Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ տվեց նրան այս առաջնությունը` հայ շախմատիստը նշել է, որ իրեն այստեղ հաջողվեց մի շարք կոմբինացիաներ խաղարկել, որոնց մասին վաղուց մտածել էր: «Ինձ այս մրցաշարը տվեց կենցաղային իմաստություն»,- հավելել է Արոնյանը:
Հայ շախմատիստի խոսքով, այս մրցաշարը իր արագությամբ ավելի հարմար էր երիտասարդների համար, ինչն էլ ապացուցում է հաղթողների տարիքային վիճակագրությունը` նրանց միջին տարիքը 24-ն է: «Ես ինձ դասում եմ ավելի շուտ փորձառուների, քան երիտասարդների շարքին»,- պարզաբանել է հայ գրոսմայստերը: Արոնյանը, գնահատելով այս մրցաշարում իր խաղը, ասել է, որ խաղամակարդակը արդեն նախկին գավաթի առաջնության համեմատությամբ հավասար է եղել, սակայն, ինչպես նշել է նա, այս անգամ մրցակիցները քիչ ավելի ուժեղ են գտնվել: Կիսվելով իր առաջիկա ծրագրերի մասին, աշխարհի ներկայիս գավաթակիրը ասել է, որ նախ կհանգստանա, այնուհետև կշարունակի մասնակցել առաջնություններին, որոնք 2008-ի առաջին կեսին բավականին շատ են:
Հիշեցնենք, որ Լևոն Արոնյանը աշխարհի գավաթակիր դարձավ 2 տարի առաջ: Նրա մեկնաբանմամբ այդ հաղթանակը դարձավ խորհրդանշական և նախանշեց նրա մարզական հետագա կարիերան: «Ես հասկացա, որ կարող եմ հաղթել մրցաշարերում: Ես կարծում եմ ամեն ինչ դեռ առջևում է»,-ասել է Լևոն Արոնյանը:

Sport 21:23 08/12/2007
World cup-holder, Armenian Grand Master Levon Aronyan lost his game before 1.4 finals held in Khanti-Mansiysk. This defeat deprived him to participate in Grand Prix. He said that he even did not think of Grand Prix, but he will try to get another chance for his participation. In the interview conducted with him he said “This competition gave me lots of new things; I tried several new combinations, and besides it gave me everyday wisdom.”
According to him this competition suits to young chess players more as its speed is high. And the ages of the winners – 24 years old, prove it. “I think I’m more experienced and I do not class me in the stage of young players,” said he. The Armenian Grand Master said that he plan to take his holidays, and then take active part in the competitions, by the way, there are many competitions in the first part of 2008.
Note that Aronyan became a world cup-holder two years ago. He said that his victory was in some way symbolic, as it led him in his future career. “I understood, that I can compete and win. I think nothing is over,” said L. Aronyan.