Տնտեսություն 13:31 08/12/2007
ՎՏԲ խումբը չի պատրաստվում ձեռք բերել Հայաստանի որևէ արդյունաբերական ընկերության ակտիվներ: Այս մասին, պատասխանելով Panorama.am-ին, հայտնեց Վնեշտորգբանկի կառավարման նախագահ Անդրեյ Կոստինը: Նրա խոսքով, եթե նույնիսկ բանկը որևէ ընկերության բաժնեմաս վերցնի, ապա միայն որպես տրամադրված վարկի գործարքի մաս: «Մենք պատրաստ ենք վարկավորել ռեսուրսային ոլորտների տարբեր նախագծեր, այդ թվում ոսկու արդյունահանումը, սակայն արդյունաբերական ընկերությունների տեսքով սեփականության ձեռք բերումը Խմբի խնդիրների մեջ չի մտնում»,- նկատել է Ա. Կոստինը:
Նա պարզաբանել է, որ նույնիսկ վարկավորման դեպքում ընկերության ակտիվները ձեռք են բերվում կարճ ժամկետով, որպեսզի այն հետագայում հանձնեն առանցքային ներդրողին: «Մենք ձեռնարկությանն ավելի շատ նայում ենք որպես վարկավորման, այլ ոչ` ձեռքբերման օբյեկտ»,- ամփոփել է նա:
Նկատենք, որ այսօր տեղի է ունեցել Վնեշտորգբանկի կառավարման նախագահա Անդրեյ Կոստինի գլխավորած ՎՏԲ պատվիրակության այցելությունը Հայաստան, որի շրջանակներում ՎՏԲ-ի և լեռնա-արդյունահանման ոլորտում աշխատող Armenian Copper Progamme ընկերության միջև կնքվել է վարկային պայմանագիր` 257 մլն ամերիկյան դոլար ծավալով և 12 տարի մարման ժամկետով: Վարկային միջոցներն ընկերությունն ուղղելու է Թեղուտի հանքավայրի շահագործմանը: Բանկի կողից գործարքը գնահատվում է ամենամեծը ԱՊՀ տարածքում: Մարժայից բացի բանկը մասնաբաժին է ստանալու ACP բաժնետոմսերի արժեքից ստացված հասույթից:

Экономика 13:18 08/12/2007
Группа ВТБ не планирует приобрести активы какой-либо промышленной компании в Армении. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am, сообщил президент-председатель правления "Внешторгбанка" Андрей Костин.
По его словам, если даже банк берет долю компании, то он берем ее как часть сделки по предоставлению кредита. “Мы готовы кредитовать разные проекты в области ресурсной базы, в том числе, добычи золота, но приобретение собственности в виде промышленных предприятий, не является задачей Группы”, - отметил А. Костин.
Он пояснил, что даже при кредитовании активы компании приобретаются на короткий период, чтобы передать их потом ключевому инвестору. “Мы смотрим на предприятие больше как на объект для кредитования, а не приобретения”, - резюмировал глава ВТБ.
Отметим, что сегодня состоялся визит делегации ВТБ, возглавляемой президентом-председателем правления Внешторгбанка Андреем Костиным, в рамках которого между ВТБ и горнодобывающей компанией Armenian Copper Progamme был подписан кредитный договор по предоставлению ACP 257 млн долларов США со сроком погашения на 12 лет для разработки Тегутского месторождения. Сделка оценивается для банка как самая крупная на территории СНГ (не учитывая Россию). Помимо маржи, банк получает также часть прибыли от стоимости акций ACP.