Իրավունք 16:56 10/12/2007
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի եւ քննիչների երդման արարողությունը` ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքում: Ծառայության նորանշանակ պետ Անդրանիկ Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ծառայության համար հաստատել է 20 հաստիք: Դրանք, համաձայն օրենքի, բաժանվում են 3 խմբերի` բարձրագույն խմբի պաշտոնատար անձինք, գլխավոր եւ առաջատար ծառայողներ: Բարձրագույն խմբի մեջ մտնում են ծառայության պետը եւ տեղակալը, ինչպես նաեւ հատկապես կարեւոր գործերի 5 ավագ քննիչներ: Մյուս երկու խումբը բաղկացած են 10 առաջատար խմբի քննիչներից: Ծառայության համար գլխավոր դատախազության շենքում հատկացվել է 2 հարկ:
Ըստ Ա. Միրզոյանի, ծառայությունում աշխատելու համար բացառապես ընտրվել են բարձր գիտելիքներ եւ քննչական փորձ ունեցողներ, շատերն իրենց պրակտիկ փորձը ձեռք են բերել գլխավոր դատախազության նախկին քննչական վարչությունում: Անդրանիկ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ ծառայությունը չի ենթարկվում ոչ մի գերատեսչության, այն առանձին քննչական ծառայություն է:
Միջոցառմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը: Նա շնորհավորելով ծառայության աշխատակիցներին նշել է, որ առաջին անգամ է, որ քննիչներն իրենց պարտականությունները ստանձնում են երդման արարողության միջոցով: Նրա խոսքով, երդման արարողություն նախատեսված է եղել միայն դատախազների համար: Գլխավոր դատախազը վստահություն է հայտնել, որ տված երդումը ուղենիշ կդառնա ծառայության աշխատակիցների համար:
Գլխավոր դատախազը նկատել է, որ ծառայության ստեղծման շուրջ անհարկի աղմուկ էր բարձրացվել, այնինչ այն իրականացնելու է միայն քննչական գործառույթներ, զբաղվելու է բացառապես քրեական գործերի քննությամբ: «Հուսով եմ, որ այն կբարձրացնի առանձնակի կարեւորություն ներկայացնող գործերի քննության որակը, քրեաիրավական առումով կնպաստի կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարին»,- ավելացրել է Ա. Հովսեփյանը:
Հիշեցնենք, որ ծառայությունը ստեղծվել է համաձայն «Հատուկ քննչական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի եւ կոչված է իրականացնելու պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված հանցագործությունների, ընտրական գործընթացների հետ կապված քրեական գործերով նախաքննություն: Հատուկ քննչական ծառայությունն ինքնուրույն պետական մարմին է եւ անկախ է իր լիազորություններն իրականացնելիս:

Право 18:05 10/12/2007
Как сообщил в беседе с журналистами начальник службы Андраник Мирзоян, правительство Армении утвердило 20 ставок для особой следственной службы. Эти ставки, согласно закону, разделяются на 3 группы: высшая, главная и ведущая. В высшую группу входят начальник и его заместители, а также 5 старших следователей по особо важным делам. Остальные две группы состоят из 10 ведущих следователей. В здании Генпрокуратуры Армении особой службе выделено 2 этажа.
Как отметил А. Мирзоян, для работы в службе были избраны сключительно люди с высоким уровнем знаний и опытом работы следователя, многие приобрели свой опыт в прежнем следственном управлении Генпрокуратуры. Андраник Мирзоян напомнил, что служба не подчиняется ни одному ведомству - это независимая группа.
На церемонии присутствовал также генеральный прокурор РА Агван Овсепян. Поздравив сотрудников службы, прокурор отметил, что впервые следователи приступают к своим профессиональным обязанностям, принося присягу. Ранее присягу приносили только прокуроры. Он выразил уверенность, что присяга станет указателем для сотрудников службы.
Генеральный прокурор заметил, что вокруг создания особой службы была поднята излишняя шумиха, тогда как она будет осуществлять только расследование уголовных дел. “Надеюсь, что она поднимет качество расследования особо важных дел, будет способствовать борьбе с коррупцией в уголовно-правовом порядке”, - сказал он.
Напомним, что особая следственная служба создана в соответствии с законом “Об особой следственной службе РА” и призвана осуществлять предварительное следствие уголовных преступлений, совершенных официальными лицами, а также дел, связанных с избирательными процессами. Особая следственная служба – самостоятельный государственный орган и независима в выполнении своих полномочий.