Առողջություն 15:01 10/12/2007
Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրի շրջանակներում այս տարի Երևան քաղաքում վերապատրաստվել է 344 տեղամասային մանկաբույժ, որոնք ընտանեկան բժշկի որակավորում են ստացել: Վերապատրաստվել է նաև 205 բուժքույր: Այժմ կսկսվի 40-ական բժիշկների և բուժքույրերի վերապատրաստումը: Այս մասին այսօր կայացած ճեպազրույցում ասաց քաղաքապետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության պետ Արմեն Սողոյանը:
Նրա խոսքով, ստացիոնար համակարգում համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրի շրջանակներում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Սուրբ Աստվածամայր բժշկական կենտրոններում իրականացվում է լուրջ ներդրումային ծրագիր: Վերջինիս տեղեկացմամբ, այդ ծրագրի շրջանակներում երկու կենտորններում էլ շինարակական աշխատանքները գրեթե ավարտվել են: Երկու հաստատություններն էլ ստացել են ժամանակակից նոր բժշկական սարքավորումներ: Ծրագրի շրջանակներում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնում իրականացվել է 120 մլն դրամի շիանարարարական շախատանքներ և 72 մլն դրամի կաթսայատան վերանորոգման աշխատանքներ: Ներդրվել է 545 մլն դրամի բժշկական ժամանակակից սարքավորումներ:
Ա. Սողոյանի հաղորդած տվյալների համաձայն, Սուրբ Աստվածամայր բժշկական կենտրոնում իրականացվել է 120 հազար դոլարի շինարարական աշխատանքներ և ներդրվել է 1.9 մլն դոլարի արժողության սարքավորումներ: Վարչության պետի խոսքով, Քանաքեռ-Զեյթուն բժշկական կենտրոնում, որը չի ընդգրկվել համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրում, ներդրումներ է արել քաղաքապետարանը. վերանորոգվել են վիրաբուժության և ուռուցքաբանության բաժանմունքները: Այս տարի ավարտվել են նաև Սարի թաղի պոլիկլինիկայի վերանորոգման աշխատանքները, որի համար անհրաժեշտ միջոցները հատկացրել է կառավարությունը:
Ա. Սողոյանի հավաստմամբ, այս տարի Բեռլին և Նիցա կատարած այցելության ժամանակ տեղի հիվանդանոցային ցանցի ղեկավարության հետ հիվանդների և կադրերի փոխանակման, ինչպես նաև նոր սարքավորումների ձեռք բերման հարցերի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Здоровье 16:50 10/12/2007
В рамках кредитной программы Всемирного банка в этом году в Ереване переквалификацию прошли 344 районных педиатра, которые в результате получили квалификацию семейного врача. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил начальник управления здравоохранения и социального страхования мэрии Еревана Армен Согоян. По его словам, подготовку прошли также 205 медсестер, а вторым этапом переквалификацию пройдут еще 40 педиатров и 40 медсестер.
А. Согоян сообщил также, что в рамках кредитной программы ВБ осуществляется серьезная инвестиционная программа в медицинских центрах "Сурб Григор Лусаворич" и "Сурб Аствацамайр". В этих медицинских центрах уже практически завершены строительные работы, они оборудованы по последнему слову медицинской техники.
Расходы на строительные работы в медицинском центре "Сурб Григор Лусаворич" составили 120 млн драмов, на ремонт котельной – 72 млн драмов, на приобретение медицинского оборудования – 545 млн драмов.
Стоимость строительных работ медицинского центра "Сурб Аствацамайр" составила 120 тыс. долларов, закуплено медицинского оборудования на сумму 1.9 млн долларов.
В медицинском центре Канакер-Зейтун, который не вошел в кредитную программу ВБ, инвестиционную программу осуществила мэрия Еревана. Отремонтированы отделения онкологии и хирургии центра. Ремонт поликлиники в Сари таге осуществлен за счет средств, выделенных правительством.
Армен Согоян проинформировал, что во время визитов делегации мэрии Еревана в Берлин и Ниццу были достигнуты соглашения с руководством сетей больниц этих городов об обмене кадрами и приобретении нового оборудования.