ԿՈՄԻՏԱՍԻ ՔԱՌՅԱԿԻ ՆՎԵՐԸ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶՅԱՆԻՆ
Վաղը ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, վաստակավոր կոլեկտիվ Կոմիտասի անվան քառյակը համերգային ծրագրով հանդես կգա Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Համերգում կհնչեն Կոմիտասի, Ասլամազյանի, Շոստակովիչի ստեղծագործություններից:
Կոմիտաս քառյակի գեղարվեստական ղեկավար Էդվարդ Թադևոսյանն այսօրվա ասուլիսում նշեց, որ համերգը նվիրված է հայ մեծանուն թավջութակահար Սարգիս Ասլամազյանի ծննդյան 110-ամյակին: Վաղը նաև տեղի կունենա իրենց քառյակի 2007թ. թողարկած ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանը հայտնեց, որ համերգից հետո ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր, Կոմիտասի անվան պետական քառյակի գեղարվեստական ղեկավար Էդվարդ Թադևոսյանի հայ երաժշտական գործի զարգացման մեջ ունեցած վաստակի, կատարողական արվեստում ունեցած ակնառու նվաճումների, ինչպես նաև ծննդյան 60-ամյակի առթիվ, պարգևատրվելու է մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալով: Նույն մեդալով կպարգևատրվեն նաև Կոմիտաս քառյակի մենակատարներ Սուրեն Հախնազարյանը, ալտահար Ալեքսանդր Կոսեմյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը:
Նշենք, որ Կոմիտասի քառյակը ստեղծվել է 1924-ին: 1932 թվականին կառավարությունը քառյակին շնորհեց Մեծն Կոմիտասի անունը:

Culture 15:43 11/12/2007
Tomorrow Komitas Quartet will stage a concert at the Chamber Music House after Komitas. The group will perform Komitas, Aslamazyan, Shostakovich.
The art head of the quartet, Edward Tadevosyan, told a news conference today that the concert is dedicated to the 110th anniversary of famous violin player Sargis Aslamazyan. Tomorrow, the presentation of the quartet's DVD will also take place. Deputy Culture Minister Karine Khodikyan said that after the concert Edward Tadevosyan will be awarded with the golden medal of the culture ministry for his contributions in the music art and also in relation to his 60th birthday. Several musicians of the group will also be awarded with gold medals.
Komitas quartet was established in 1924. In 1932, the government awarded the quartet with high name of Komitas.