ԿՈՄԻՏԱՍԻ ՔԱՌՅԱԿԻ ՆՎԵՐԸ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶՅԱՆԻՆ
Վաղը ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, վաստակավոր կոլեկտիվ Կոմիտասի անվան քառյակը համերգային ծրագրով հանդես կգա Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Համերգում կհնչեն Կոմիտասի, Ասլամազյանի, Շոստակովիչի ստեղծագործություններից:
Կոմիտաս քառյակի գեղարվեստական ղեկավար Էդվարդ Թադևոսյանն այսօրվա ասուլիսում նշեց, որ համերգը նվիրված է հայ մեծանուն թավջութակահար Սարգիս Ասլամազյանի ծննդյան 110-ամյակին: Վաղը նաև տեղի կունենա իրենց քառյակի 2007թ. թողարկած ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանը հայտնեց, որ համերգից հետո ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պետական մրցանակի դափնեկիր, Կոմիտասի անվան պետական քառյակի գեղարվեստական ղեկավար Էդվարդ Թադևոսյանի հայ երաժշտական գործի զարգացման մեջ ունեցած վաստակի, կատարողական արվեստում ունեցած ակնառու նվաճումների, ինչպես նաև ծննդյան 60-ամյակի առթիվ, պարգևատրվելու է մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալով: Նույն մեդալով կպարգևատրվեն նաև Կոմիտաս քառյակի մենակատարներ Սուրեն Հախնազարյանը, ալտահար Ալեքսանդր Կոսեմյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը:
Նշենք, որ Կոմիտասի քառյակը ստեղծվել է 1924-ին: 1932 թվականին կառավարությունը քառյակին շնորհեց Մեծն Կոմիտասի անունը:

Культура 13:20 11/12/2007
Завтра в Доме камерной музыки в Ереване состоится концерт заслуженного коллектива, лауреата государственной премии РА - квартета имени Комитаса. Концерт посвящен 110-летию композитора Саргиса Асламазяна.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции художественный руководитель квартета Эдвард Тадевосян, завтра состоится также презентация нового диска коллектива.
Заместитель министра культуры Карине Ходикян сообщила, что руководитель коллектива, народный артист РА, лауреат государственной премии Эдвард Тадевосян будет награжден золотой медалью министерства за вклад в отечественную культуру и в связи с 60-летием. Медалями будут награждены также солист квартета Сурен Ахназарян, альтист Александр Косемян и виолончелист Арам Талалян.
На праздничном концерте прозвучат произведения Комитаса, Асламазяна и Шостаковича.
Квартет был создан в 1924 году, а имя великого Комитаса присвоено ему в 1932 году. Коллектив за годы деятельности стал лауреатом различных премий, с квартетом выступали такие известные мастера, как Святослав Рихтер, Мстислав Рострапович, Эмиль Гилельс и другие.