Մշակույթ 13:22 11/12/2007
«Կոմիտասի անվան պետական քառյակից հեռանում է վաստակավոր ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց խմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդվարդ Թադևոսյանը: Նա նշեց, որ Սուրեն Հախնազարյանը արդեն 23 տարի է, ինչ հանդես է գալիս քառյակում և շատ դժվար է լինելու նրան փոխարինող գտնելը:
Ջութակահարն այսօր նշեց, որ ինքը մեծ ցավով է թողնելու քառյակը, սակայն իր կինը և որդին բնակվում են Ռուսաստանում, ինչն էլ ստիպում է նրանք լքել խումբը: «Ես քառյակի համար մի քանի տարի է` միայնակ եմ ապրում` առանց ընտանիքի, սակայն այժմ որոշել եմ վերադառնալ իմ ընտանիք»,- հավելեց Ս. Հախնազարյանը: Սուրեն Հախնազարյանը վաղը քառյակի հետ վերջին համերգն է տալու:
Է. Թադևոսյանը տեղեկացրեց, որ ջութակահարի տեղի համար հայտարարվելու է մրցույթ: «Մեզ համար շատ դժվար կլինի, սակայն մենք կողմ ենք սերնդափոխությանը»,-ասաց Է. Թադևոսյանը:

Квартет им. Комитаса остается без скрипача
Скрипач квартета имени Комитаса Сурен Ахназарян, который провел с коллективом 23 года, покидает его. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил художественный руководитель коллектива Эдвард Тадевосян.
Он заметил, что очень трудно будет найти замену талантливому скрипачу, а скрипач добавил, что ему также будет трудно без родного коллектива, однако обстоятельства вынуждают его покинуть квартет и присоединиться к семье, которая уже несколько лет проживает в России. Завтра Сурен Ахназарян выступит с квартетом в последний раз.
По словам Эдварда Тадевосяна, на вакантное место скрипача будет объявлен конкурс. “Нам будет очень сложно подобрать нового скрипача, однако я в любом случае за смену поколения”, - сказал Тадевосян.