ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԳՆԵԼ Է 17 ՆՈՐ ՍՏԵՂԾԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆ
Այս տարի մշակույթի նախարարությունը Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունից դասական 17 ստեղծագործություն է գնել: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության մամլո քարտուղար Գայանե Դուրգարյանը: Նա նշեց, որ այդ նպատակի համար նախարարությանը պետբյուջեից հատկացվել է 3 մլն դրամ: Գնված ստեղծագործությունների թվում կան սոնատներ, համերգային խմբերգեր, լարային նվագախմբերի համար ստեղծագործություններ, տրիոներ, կվարտետներ և այլն:
Միջոցառումը նպատակ ունի խթանել կոմպոզիտորների ստեղծագործական աշխատանքը և պրոպագանդել հայ դասական երաժշտությունը: Գ. Դուրգարյանի խոսքով, սա նաև խթանում է հայ ժամանակակից կոմպազիտորների ճանաչմանը, կատարողական արվեստի զարգացմանը: Մամլո քարտուղարը տեղեկացրեց, որ գնված ստեղծագործությունները նախարարության պատվերով պարտադիր հնչում են տարբեր համերգային միջոցառումների ժամանակ: Ի դեպ, նոր ստեղծագործությունները հայաստանյան նվագախմբերի կատարմամբ ներկայացվել են հանրային լսումների, որպեսզի պարզ դառնա, թե որոնք են արժանի նվագախմբերի կողմից պարբերաբար կատարվելուն: Նշենք, որ անցյալ տարի գնվել է 11 ստեղծագործություն:

MINISTRY BOUGHT 17 NEW WORKS
The Ministry of Culture bought 17 new classical musical works from the union of Armenian compositors and musicians this year. According to Gayane Durgaryan, the press secretary of the culture ministry, 3mln drams were disposed to this project from the state budget.
The mission of the project is to support the creative work of the compositors and to propaganda Armenian classical music worldwide. According to the press secretary this kind of projects informs the public about modern art and musicians, and the development of music. G. Durganyan said that those works will be played during different concerts.