Մշակույթ 14:30 20/12/2007
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներն» իրենց 15-ամյա հոբելյանի առթիվ վաղը հանդես են գալու համերգ-հանդիսությունով: Այդ կապակցությամբ նրանք այսօր հանդիպեցին լրագրողների հետ: «Տասնհինգ տարին մեզ համար մի ժամանակաշրջան է, որի ընթացքում մենք հասել ենք մեծ նվաճումների, ի տարբերություն շատ-շատ խմբերի»,-ասաց երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր, պրոֆեսոր Տիգրան Հեքեքյանը: Ինչպես նշեց նա, իրենք շոու չեն ցուցադրելու, այլ փորձելու են կատարողական, որակական առումով կատարյալ արվեստ ներկայացնել:
Համերգին մասնակցելու են տարբեր տարիների ընթացքում երգչախմբի կազմում հանդես եկած սաները` հավաքական երգչախումբ, «Հայաստանի փոքրիկ երգիչները»` 9-18 տարեկան, «Հայաստանի ամենափոքր երգիչները»` 4-7 տարեկան:
Ասուլիսին ներկա մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանը նշեց, որ հոբելյանական երեկոյի ընթացքում երգչախումբը պարգևատրվելու է մշակույթի նախարարության պատվոգրերով, իսկ Հայաստանի վաստակավոր գործիչ, ռեժիսոր, մանկավարժ Էլմիրա Հեքեքյանը` նախարարության Ոսկե մեդալով:
Նշենք, որ «Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ» երգչախումբը ստեղծվել է 1992թ.: Խմբի անդամները 4-18 տարեկան երեխաներ են, որոնք բարեգործական տարբեր համերգներով հանդես են գալիս Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս` Ռուսաստան, Հունաստան, Կիպրոս, Գերմանիա, Ֆրանսիա և այլուր: Նրանք մասնակցել են բազմաթիվ փառատոնների, միջազգային գիտաժողովների, մրցույթների:

Culture 15:55 20/12/2007
Armenian Little Singers Band will stage a concert tomorrow on the occasion of their 15th anniversary. They met the reporters today on the occasion. ''Fifteen years is a period that have brought achievements unlike for many other groups,'' art leader of the group, professor and art conductor Tigran Hekekyan said. He said they are not going to stage a show but demonstrate a perfect performance art.
During the concerts students of the group that have sang in the band in the course of years will perform. Nine to eighteen year old and 4-7 years old singers will be among the band.
Deputy minister of culture Karine Khodikyan mentioned during the press conference that the band will be awarded with ministry certificates during the concert tomorrow. Tigran Hekekyan will be awarded with Gold Medal of the ministry.
Armenian Little Singers was established in 1992. The group comprises 4-18 years old children that stage charity concerts in Armenia and abroad. The band has taken part in many festivals, international competitions and conferences.