Մշակույթ 14:30 20/12/2007
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներն» իրենց 15-ամյա հոբելյանի առթիվ վաղը հանդես են գալու համերգ-հանդիսությունով: Այդ կապակցությամբ նրանք այսօր հանդիպեցին լրագրողների հետ: «Տասնհինգ տարին մեզ համար մի ժամանակաշրջան է, որի ընթացքում մենք հասել ենք մեծ նվաճումների, ի տարբերություն շատ-շատ խմբերի»,-ասաց երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր, պրոֆեսոր Տիգրան Հեքեքյանը: Ինչպես նշեց նա, իրենք շոու չեն ցուցադրելու, այլ փորձելու են կատարողական, որակական առումով կատարյալ արվեստ ներկայացնել:
Համերգին մասնակցելու են տարբեր տարիների ընթացքում երգչախմբի կազմում հանդես եկած սաները` հավաքական երգչախումբ, «Հայաստանի փոքրիկ երգիչները»` 9-18 տարեկան, «Հայաստանի ամենափոքր երգիչները»` 4-7 տարեկան:
Ասուլիսին ներկա մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանը նշեց, որ հոբելյանական երեկոյի ընթացքում երգչախումբը պարգևատրվելու է մշակույթի նախարարության պատվոգրերով, իսկ Հայաստանի վաստակավոր գործիչ, ռեժիսոր, մանկավարժ Էլմիրա Հեքեքյանը` նախարարության Ոսկե մեդալով:
Նշենք, որ «Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ» երգչախումբը ստեղծվել է 1992թ.: Խմբի անդամները 4-18 տարեկան երեխաներ են, որոնք բարեգործական տարբեր համերգներով հանդես են գալիս Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս` Ռուսաստան, Հունաստան, Կիպրոս, Գերմանիա, Ֆրանսիա և այլուր: Նրանք մասնակցել են բազմաթիվ փառատոնների, միջազգային գիտաժողովների, մրցույթների:

Культура 15:35 20/12/2007
Детский хор “Маленькие певцы Армении” отмечает 15-летний юбилей, в связи с чем коллектив завтра выступит с праздничным концертом. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил художественный руководитель и главный дирижер хора Тигран Экекян. “За 15 лет мы достигли очень больших успехов, в отличие от многих музыкальных коллективов”, - сказал он. По его словам, “Маленькие певцы Армении” представляют совершенное искусство.
В концерте примут участие все те исполнители, которые в разные годы были в составе хора – сборный хор, а также отдельно составы коллектива в возрасте от 9 до 18 лет и от 4 до 7 лет.
Заместитель министра культуры Карине Ходикян сообщила, что во время юбилейного концерта детский хор будет награжден грамотами Министерства культуры, а заслуженный деятель искусств РА, режиссер и педагог Эльмира Экекян – золотой медалью министерства.
Детский хор “Маленькие певцы Армении” был создан в 1992 году. Члены коллектива – дети в возрасте от 4 до 18 лет. Хор за время своего существованя выступил с благотворительными концертами в Армении и за рубежом: в России, Греции, Кипре, Германии, Франции и других странах. Коллектив является лауреатом различных международных фестивалей и конкурсов.