Տնտեսություն 15:23 20/12/2007
Ընկերությունների գրանցումը հեշտացնելու, դրա համար պահնաջվող ժամանակը և ծախսերը կրճատելու նպատակով այսօր գործադիրը հավանություն է տվել «Ֆիրմային անվանումների մասին» օրինագծին: Ինչպես նիստին հաջորդած ճեպազրույցում հայտնեց առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարար Ներսես Երիցյանը, օրինագծով նախատեսվում է, պետական գրանցումն իրականացնել մեկ պատուհանի սկզբունքով` պետական գրանցման հաստատությունում, իսկ շահագրգիռ նախարարությունների` արդարադատության ու առևտրի և տնտեսական զարգացման, միջև տվյալների փոխանցումը կիրականցվի էլեկտրոնային համակարգով:
«Այդպիսով կնվազեն նաև հրապարակման պետական ծախսերը»,-ասաց Ն. Երիցյանը, ավելացնելով, որ իրավաբանական անձանց գրանցման փաստաթղթերում նաև տեղ կգտնի ֆիրմային անվանումների վերաբերյալ տեղեկատվություն: Նախարարը նշեց, եթե նախագծով սահմանված համակարգը ճիշտ ձևով իրականացվի, ապա չի բացառվում, որ իրավաբանական անձինք առաջիկայում հնարավորություն կստանան իրենց կազմակերպությունը գրանցել ինտերնետի միջոցով` բնակարանում կամ գրասենյակում նստած:
Նախարարի խոսքով, այսօր խնդիրներ կան կապված ֆիրմային անվանումների և ապրանքային նշաների ընդօրինակման հետ: Հավանության արժանացած նախագծով հստակեցվում են նաև այդ հարցերը: «Այն որոշակի առավելություններ է տալիս ապրանքային նշանի սեփականատիրոջը»,-ասաց Ն. Երիցյանը: Նախագծի համաձայն, եթե անձը տեսնում է, որ իր գրանցած ապրանքային նշանի ընդհանրությունը կամ նմանակումը ուրիշի կողմից սպառողին մոլորության մեջ է գցում, ապա կարող է դատական կարգով պաշտպանել իր հեղինակային իրավունքները: Խոսելով ֆիրմային անվանումների հետ կապված արդեն առկա վեճերին, նախարարը զերծ մնաց դրանք մեկնաբանելուց` պատճառաբանելով, թե հարցը գտնվում է դատական գործընթացում է: «Մենք պետք է կարողանանք անվանումը գրանցելիս ստուգել նաև միջազգայնորեն, որպեսզի մեծ ընկերությունների մուտքի համար խոչընդոտներ չստեղծվեն: Այս դեպքում պետք է նոր քաղաքականություն որդեգրենք»,-ասաց նա

Economy 17:12 20/12/2007
The executive approved today Bill on Brand Names to reduce expenditures and time required for registering companies. Minister of trade and economic development, Nerses Yeritsyan, told a briefing shortly after the session that the bill envisages to conduct the registration on the principle of one window, that is, in the registering establishment, and the exchange of information with interested ministries – ministry of justice and trade and economic development will be electronically.
''The state expenditures on publicizing will go down,'' Yeritsyan said also saying that information on brand names will also be included in the registration documents. The minister mentioned that in case the bill is implemented in the set order, it is not excluded that companies will have the chance to get registered through internet.
The minister said there are problems connected with brand names and duplication of brand symbols. The bill defines also such issues. ''It gives certain advantages to the owner of brand symbols,'' Yeritsyan said. In accordance with the bill, if a person sees that the commonality or duplication of its brand symbols confuse the customers, they may protect their author's rights in court. ''We must be able to check the name also internationally so that there will be no obstacles for companies while entering into the country. We must postulate a new policy,'' he said.