12-ԱՄՅԱ ԴՊՐՈՑ. ՆՈՐԻ՞Ց «ՀԱՄԱՀՈՒՆՉ ԴԱՍԱԳՐՔԵՐ»
«Այս տարի մենք արդեն հայտարարել ենք մրցույթ` դպրոցների 12 -ամյա կրթության դասագրքերի ստեղծման համար: Քանի որ դպրոցն արդեն 12-ամյա է, անհրաժեշտ է փոխել կրթական ծրագրերը: Հաջորդ տարի յուրաքանչյուր դասարան նորից ունենալու է իր ծրագրին համահունչ դասագիրք»,- այսօրվա ասուլիսում հայտնեց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա նշեց, որ այս տարի հանրակրթական համակարգում վերապատրաստվել է 11 հազար ուսուցիչ: «Մենք փորձելու ենք պարբերաբար իրականացնել ուսուցիչների վերապատրաստումը»,-հավելեց նախարարը:
Լ. Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ «Միջնակարգ կրթության մասին» օրենքն արդեն ԱԺ -ում է: Դրա ընդունումից հետո անմիջապես սկսվելու է ուսուցիչների ատեստացիայի, ուսուցչի դերի բարձրացման և նրանց մասնագիտական կարողությունների և որակավորումների շարունակական աճն ապահովելու մեխանիզմներ մշակելու գործընթացը:
Նա հայտնեց, որ հանրապետության մարզերում 2008 թվականին կստեղծվի 30 ավագ դպրոց: «Այս համակարգի կայացումը կնպաստի երեխաների հեշտ անցմանը դեպի ԲՈՒՀ: Այս համակարգի կայացման դեպքում կրկնուսույցների կարիքը այլևս չի լինի»,- հավելեց նա:
Լ. Մկրտչյանը անդրադառնալով ավարտական և միասնական քննություններին, նշեց, որ եթե անցած տարի քննասենյակներում տեսախցիկների պակաս կար, ապա այս տարի նման խնդիր չի լինի: «2009 թվականին ավարտական բոլոր քննությունները կանցկացվեն միասնական համակարգով: Իսկ հաջորդ տարի կհստակեցվեն միասնական քննությունների ընթացակարգային խնդրիները»,-ասաց նախարարը:

Минобразования объявило тендер на создание учебников
Министерство образования и науки Армении в этом году объявило тендер на создание новых школьных учебников, соответствующих 12-летней программе обучения. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил министр Левон Мкртчян, подводя итоги уходящего года.
“Поскольку наша школа уже 12-летняя, возникла необходимость поменять школьные программы. В следующем году каждый класс будет иметь учебники, соответствующие новой учебной программе”, - сказал министр. Он отметил, что в этом году в рамках новой учебной программы переподготовку прошли 11 тыс. учителей республики.
Левон Мкртчян сообщил также, что закон “О среднем образовании РА” уже находится в Национальном Собрании. После того как закон будет принят, начнется процесс аттестации учителей и процесс разработки механизмов по обеспечению постоянного роста их профессиональных навыков и квалификации.
Министр сообщил, что в областях республики в 2008 году будет создано 30 старших школ. “Структура этих школ будет способствовать легкому переходу учеников из школ в вузы, отпадет также необходимость в репетиторах”, - сказал он.
Касаясь вопроса выпускных и единых экзаменов, Левон Мкртчян отметил, что если в прошлом году в экзаменационных классах не хватало камер видеонаблюдения, то в этом учебном году такой проблемы не будет. “А в 2009 году все выпускные экзамены станут едиными. В 2008 году будут окончательно уточнены все процедурные вопросы единых экзаменов”, - сказал министр.