ԼԵՎՈՆ ԳՈՒԼՅԱՆՆ ԻԲՐ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԾԵԾԿՌՏՈՒՔԻ
Այս տարվա մայիսին մահացած Երևանի «Պանդոկ» ռեստորանի տնօրեն Լևոն Գուլյանի գործով քննությունն առայժմ որևէ արդյունք չի տվել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը: Նրա խոսքով, դեկտեմբերի սկզբին քննությունը փոխանցվել է քննչական հատուկ խմբին, սակայն մինչ օրս ոչ մեղադրյալներ կան, ոչ էլ պարզվել է մեղավորների ով լինելը:
Ավելին, Ավետիք Իշխանյանի տեղեկացմամբ, Լևոն Գուլյանին փորձում են վերագրել ակտիվ մասնակցություն այն կռվին, որը նրա մահվանից մի քանի օր առաջ տեղի էր ունեցել իր տնօրինած ռեստորանի բակում: Իրավապաշտպանը գտնում է, որ այդպիսով քննությունը կարող է գործը հեշտությամբ տանել իրեն ցանկալի հունով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ոստիկանության հաղորդմամբ, Լևոն Գուլյանը մայիսի 12-ին «ընկել է Երևանի ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության շենքի պատուհանից և տեղում մահացել»: Աղբյուրի հաղորդմամբ, Գուլյանը կանչվել էր քննչական վարչություն Ստեփան Վարդանյանի մայիսի 9-ին «Պանդոկ» ռեստորանի հարևանությամբ տեղի ունեցած սպանության գործով: «Քննության ընթացքում Գուլյանը վարչության աշխատակցից մի բաժակ ջուր է խնդրել, և օգտվելով վերջինիս բացակայությունից, փորձել է փախուստի դիմել: Սայթաքելով, նա ընկել է 2-րդ հարկից և ստացած վնասվածքներից տեղում մահացել»,- հաղորդել էր ոստիկանությունը:

Скончавшемуся Гуляну приписывают участие в драке перед собственным рестораном
Следствие по делу скончавшегося в мае этого года директора одного из ереванских ресторанов “Пандок” Левона Гуляна пока не дает каких-либо результатов. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян.
По его словам, в начале декабря следственный процесс был передан в ведение специальной следственной группы. Однако до сих пор следствием не установлены ни подозреваемые, ни виновные произошедшего.
Более того, по информации А. Ишханяна, Л. Гуляну пытаются приписать активное участие в драке, произошедшей за несколько дней до его смерти перед принадлежащим ему рестораном “Пандок”. Правозащитник считает, что таким образом, следствию легко удастся повернуть дело в нужное ему русло.
Напомним, что 12 мая директор ресторана “Пандок” Левон Гулян, согласно данным Полиции Армении, "выпал из окна здания Главного управления уголовного розыска Полиции Еревана и скончался на месте". По сообщению источника, Гулян был приглашен в управление на допрос по делу об убийстве Степана Варданяна, произошедшем 9 мая возле ресторана “Пандок”. “В ходе допроса в одном из рабочих кабинетов Гулян попросил у сотрудника управления стакан воды и, пользуясь его отсутствием, попытался обратиться в бегство. Поскользнувшись, он упал со 2 этажа и от полученных травм скончался на месте”, - сообщили в Полиции.